Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 17 maja. Imieniny: Brunony, Sławomira, Wery
04/08/2023 - 10:20

Lasy Państwowe zaczęły obchody stulecia swego powstania. Rozmawiamy z posłem Edwardem Siarką

W przyszłym roku będziemy obchodzili stulecie Lasów Państwowych. Dlaczego to ważna uroczystość? Jak mówi minister Edward Siarka, lasy to nieodłączny element funkcjonowania naszego państwa w kontekście gospodarki, walorów przyrodniczych, a także - o czym nie zawsze myślimy - redukcji efektu cieplarnianego.


Dzień Leśnika obchodzony 12 lipca w Starym Sączu był początkiem obchodów stulecia Lasów Państwowych w Polsce, a w kolejnych miesiącach, aż do przyszłego roku, planowane są liczne wydarzenia związane z tą rocznicą. Powołany został specjalny komitet do organizacji obchodów, a Prezydent RP objął nad nimi patronat. Będą się odbywały właściwie przez cały rok, a nawiązują do historycznych wydarzeń z przełomu lat 1923 i 1924, gdy zapadła decyzja o uporządkowaniu gospodarki leśnej, która była wówczas głównym źródłem dochodu państwa.

O setnej rocznicy powstanie Lasów Państwowych rozmawiamy z Edwardem Siarką, posłem PiS, wiceministrem klimatu i środowiska, pełnomocnikiem rządu do spraw leśnictwa i łowiectwa.

Dlaczego rocznica powstania Lasów Państwowych jest ważna również dzisiaj?
- Historia zatoczyła koło - przed stu laty, tak jak teraz, chodzi o to, aby uratować i mądrze zagospodarować polskie zasoby przyrodnicze. Po zaborach Polska straciła 1,7 mln hektarów lasów, kraj odczuwał pilną potrzebę ich odbudowy i dzięki pracy leśników zostało to zrobione.

Dziś przed Lasami Państwowymi stoi sporo nowych wyzwań...
- Głównie to, co się dzieje w kontekście polityki europejskiej. Lasy są obiektem szczególnej legislacji, nakłada się dzisiaj na wszystkie państwa członkowskie dbałość o całą sferę dotyczącą odbudowy bioróżnorodności. Lasom również został przypisany bardzo poważny obszar związany z pochłanianiem dwutlenku węgla i ten obszar jest szczególnie istotnym wyzwaniem, bo dbałość o las gwarantuje nam to, że te warunki polityki klimatycznej  Polska będzie mogła spełnić. Polskie lasy mają pochłaniać 38 milionów ton dwutlenku węgla rocznie. Proszę pamiętać, że jedna sosna w ciągu całego swojego życia pochłania około 1 tony CO2.

Wszystko zależy od tego, jakie mamy warunki rozwoju tych drzew. Niestety, nie są one zbyt sprzyjające w wyniku suszy, która od pewnego czasu nawiedza nie tylko Polskę, ale i inne obszary Europy, przez co mamy mniejsze przyrosty i mniejsze pochłanianie. To również skutek bardzo niekorzystnej tendencji, jaka panowała po drugiej wojnie światowej - generalnie wszędzie sadzono drzewa iglaste, głównie sosnę. Dzisiaj mamy w Polsce ponad 60 procent lasów iglastych, przede wszystkim właśnie sosnowych. Nie są przystosowane właśnie do zmieniających się warunków klimatycznych na przykład wysokich temperatur i dlatego leśnicy mówią o zamieraniu lasów.

Jaka jest rola Lasów Państwowych w procesach ochrony środowiska?
- Często zapominamy, że na gruntach Lasów Państwowych znajduje się aż 80 procent wszystkich form ochrony przyrody zapisanych w polskim prawie. Począwszy od rezerwatów, a skończywszy na pomnikach przyrody.

Warto też dodać, że Polska, przez sto lat funkcjonowania Lasów Państwowych, jako jeden z nielicznych krajów w Europie nie utraciła żadnego chronionego gatunku. Stało się to głównie dzięki leśnikom! Co więcej, udało się odbudować takie gatunki jak żubry, rysie, cietrzewie, orły bieliki. O te siedliska leśnicy szczególnie dbają i sukces trzeba przypisać ich wielkiej pracy i determinacji. Pamiętajmy, że budżetu państwa to nic nie kosztuje, gdyż Lasy same finansują swoje działania.

Do tego dochodzi również budowa szeregu obiektów turystycznych i edukacyjnych, ścieżek, szlaków rowerowych. Lasy Państwowe zachęcają do pobytu w lasach. Wnaszym regionie ciekawe pomysły pojawiają się choćby na terenie nadleśnictw w Starym Sączu, Łabowej i Piwnicznej. To wszystko musi być robione w zgodzie z  naturą. Jeśli udaje się uzgodnić wszystkie projekty, wtedy mamy satysfakcję, że nasze lasy są zadbane i spełniają funkcję społeczną.

Lasy Państwowe współdziałają też z samorządami przy budowie i odbudowie dróg...
- Tak. Niebawem będziemy przekazywali kolejne fundusze na budowę dróg dla powiatu limanowskiego, nowosądeckiego i gorlickiego. Mogę powiedzieć, że łączna  kwota tych dofinansowań to ponad 10 milionów złotych. Włączamy się także mocno w takie działania, które pozwalają korzystać z dróg Lasów Państwowych ludziom, którzy na co dzień w tych rejonach mieszkają, jak i turystom, bo to podnosi atrakcyjność tych terenów. 

Słyszałem, że na stulecie Lasów Państwowych leśnicy mają otrzymać nowy wzór mundurów
- Leśnicy zabiegają o to od dłuższego czasu, ponieważ obecny uniform nie spełnia ich oczekiwań. Leśnicy chcieliby nawiązać do tradycji przedwojennej, dokładniej do munduru lat 30 II Rzeczpospolitej. Taki mundur jest opracowany i konsultowany, dlatego mam nadzieję, że do końca roku będziemy mieli w tej sprawie podjęte decyzje.

Próbkę tych mundurów zobaczyliśmy wśród leśników podczas uroczystości w Starym Sączu. Mówimy tutaj zarówno o umundurowaniu galowym, jak i ubraniu roboczym używanym na co dzień. Leśnicy zasługują na to, żeby mieć godny mundur, który będzie wyróżniał ich od innych służb. (Rozmawiał Tomasz Kowalski) Fot. MKiŚ







Dziękujemy za przesłanie błędu