Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 2 października. Imieniny: Racheli, Sławy, Teofila
07/06/2023 - 12:10

Rowerem na Jasną Górę? Już w lipcu wyruszy diecezjalna pielgrzymka

Już 13 lipca, z dwunastu miejsc diecezji tarnowskiej, na Jasną Górę wyruszy pielgrzymka rowerowa. O tym jak przygotować się na tę wyprawę, co ze sobą zabrać, gdzie się zapisać... rozmawiamy z księdzem Pawłem Szczygłem, który jest koordynatorem Diecezjalnej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę.

- Już od dzieciństwa lubiłem jeździć na rowerze. Jako nastolatek, razem z moim kolegą Pawłem Wilczyńskim, pokonywaliśmy dłuższe dystanse. Jeździliśmy na rowerze do Częstochowy, do Lichenia, nad morze, na mazury… Podczas jednej z takich wypraw, w Okopach udało nam się spotkać z panią Marianną Popiełuszko, która jest mamą męczennika błogosławionego księdza Jerzego. Na kanwie naszych wspólnych wyjazdów, w moim sercu zrodził się pomysł i pragnienie, aby powstała Diecezjalna Tarnowska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę, która będzie zrzeszać pielgrzymów z różnych stron diecezji – wyjaśnia ks. Paweł Szczygieł, koordynator Diecezjalnej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę.

Pomysł ks. Pawła Szczygła szybko udało się wcielić w życie i już 13 lipca na pielgrzymi szlak z naszej diecezji wyruszy rowerowa pielgrzymka. Po czterodniowych zmaganiach, 16 lipca pielgrzymi wjadą na Jasną Górę i pokłonią się Matce Bożej.

- Pielgrzymka będzie trwała cztery dni. Pielgrzymi wyruszą z dwunastu miejsc diecezji tarnowskiej. Jest to Bochnia, Brzesko, Limanowa, Nowy Sącz, Grybów, Ciężkowice, Tuchów, Dębica, Mielec, Szczucin, Dąbrowa Tarnowska i Tarnów. Wszyscy razem spotkamy się w Sanktuarium Bł. Karoliny w Zabawie i z tego miejsca będziemy już wspólnie pielgrzymować na Jasną Górę – tłumaczy ks. Paweł Szczygieł.

Pielgrzymka została celowo wydłużona do czterech dni, aby zmniejszyć codzienne odcinki tak, aby każdy dał radę je pokonać. Pielgrzym rowerzysta powinien zabrać ze sobą przede wszystkim sprawny rower, a przed wyjazdem powinien trochę potrenować.

Dzień pielgrzyma rozpocznie się od porannej mszy świętej. Potem będzie czas na śniadanie, po którym pielgrzymi wyruszą  w drogę. Pomiędzy kolejnymi postojami będą pokonywać odcinki o długości dziesięciu, a czasem dwudziestu kilometrów. Organizatorzy pomyśleli o wszystkim. Będzie czas na modlitwę i na odpoczynek. Pierwszego dnia pielgrzymi będą nocować w Zabawie, drugiego w Miechowie, a trzeciego w Niegowej. Noclegi będą w szkołach i remizach strażackich.

Koszt pielgrzymki wynosi 200 złotych, a dla dzieci 100 złotych. Chętni mogą się zapisać na stronie internetowej: www.rowerowapielgrzymkatarnowska.pl Tam znajdą wszystkie niezbędne informacje.([email protected] Film M. Pogwizd)Dziękujemy za przesłanie błędu