Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 października. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
09/06/2020 - 07:05

Prof. Adam Ruszaj o bionice, mechatronice i studiach technicznych w PWSZ

Piękno naukowej przygody polega na tym, że nigdy nie brakuje dalszych znaków zapytania. Tym razem gościem w naszym studio był profesor Adam Ruszaj, dyrektor Instytutu Technicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, z którym rozmawialiśmy o tym, jak sprostać oczekiwaniom ponad tysiąca studentów.

Prof. dr hab. inż. Adam Ruszaj od lat pełni funkcję dyrektora Instytutu Technicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, o którym niedawno było naprawdę głośno. Nie tylko pracownicy instytutu, ale również jego absolwenci i studenci zaangażowali się w akcję drukowania przyłbic ochronnych na uczelnianych drukarkach 3D. Dzięki inicjatywie i wsparciu uczelni kilkaset sztuk przyłbic trafiło do medyków, strażaków, policjantów oraz do najbardziej potrzebujących instytucji.

Zobacz też: PWSZ wspiera szpitale. Przyłbice powstają na drukarkach 3D [WIDEO]

- Studentów kształcimy na czterech kierunkach: zarządzanie i inżynieria produkcji, informatyka, transport i logistyka oraz mechatronika. Każdego roku staramy się dostosować naszą ofertę do potrzeb lokalnego przemysłu, z którym współpracujemy na szeroką skalę, organizując praktyki zawodowe – mówi prof. Adam Ruszaj.

Czytaj także: Pielęgniarstwo, ratownictwo i dietetyka. W tych zawodach nie ma bezrobocia

- Bionika w systemach mechatronicznych to specjalność na studiach drugiego stopnia – nasze oczko w głowie i stosunkowa nowość w programie kształcenia, z której jesteśmy szczególnie dumni. Poza AGH na polskich uczelniach nie ma takiej oferty – dodaje profesor. – Ta dziedzina wiedzy jest związana z badaniem zjawisk w przyrodzie pod kątem ich wykorzystania w rozwiązywaniu problemów technicznych.

Jak będzie wyglądała tegoroczna rekrutacja? I dlaczego warto studiować kierunki techniczne w PWSZ? Zapraszamy do obejrzenia naszego wideo.

[email protected], montaż: Daniel SzlagDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)