Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 20 września. Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
01/04/2020 - 16:35

PWSZ wspiera szpitale. Przyłbice ochronne powstają na drukarkach 3D [WIDEO]

Kilka dni temu w Instytucie Technicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej ruszyła akcja wsparcia sądeckich służb medycznych. Pracownicy, absolwenci i studenci starają się zorganizować pomoc. Mają zadziwiające umiejętności, wysokiej klasy sprzęt i profesjonalne laboratoria.

- Włączyliśmy się w oddolną inicjatywę związaną z drukowaniem przyłbic ochronnych dla naszych lokalnych szpitali. Staramy się pomóc – mówi mgr inż. Nikodem Bulanda, absolwent i pracownik Instytutu Technicznego PWSZ. - Skorzystaliśmy z gotowego projektu, znanego i aprobowanego przez szpitale. Przyłbice powstają na naszych drukarkach 3D.

Dowiedzieliśmy się, że w akcję zaangażowali się studenci, którzy posiadają odpowiedni sprzęt. - Zachęcamy wszystkich do współpracy. Pomożemy przy zdobyciu materiałów i udostępnimy wymagane projekty – dodaje Nikodem Bulanda.

PWSZ posiada trzy drukarki. Pewną niedogodnością jest długi czas realizacji wydruku. Trzy przyłbice drukowane jednocześnie powstają około 4 godziny. Jest to więc stosunkowo długi proces.

- Uczelnia dofinansowała naszą inicjatywę. Rektor przekazał 5 tysięcy złotych na materiały do wykonania przyłbic. To pokaźny zastrzyk finansowy, ponieważ z takiej kwoty możemy wykonać kilkaset, a nawet kilka tysięcy masek ochronnych. Dzięki temu mamy dużo większe możliwości – dodaje rozmówca.

Praca w instytucie odbywa się w trybie zmianowym. Pracownicy i studenci zachowują wymagane środki ochrony i bezpieczną odległość. Jak udało nam się dowiedzieć, niedawno pojawił się pomysł drukowania odpowiednich elementów do wentylatorów wspomagających oddech pacjentów, na które szpitale również zgłaszają zapotrzebowanie.

Jak wygląda drukowanie w 3D? Szczegóły w materiale wideo.

[email protected], fot. Daniel Szlag

PWSZ wspiera szpitale. Przyłbice ochronne powstają na drukarkach 3D [WIDEO]
Zdjęcia - Daniel Szlag


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe