Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 10 maja. Imieniny: Antoniny, Izydory, Jana
22/09/2020 - 07:10

Krwiodawstwo w czasach pandemii z jeszcze ostrzejszymi regułami bezpieczeństwa

Krew dla pacjentów potrzebna jest zawsze i nie zmieni tego nawet pandemia koronawirusa. Mimo krążącego nad nami widma COVID-19, oddawanie krwi wciąż jest bezpieczne. O tym, jak zmieniły się procedury w nowosądeckim oddziale terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, rozmawiamy z Celiną Pancerz.

Czytaj również: Nowy Sącz: teleporady lekarskie. Jedni chwalą, inni chcą lekarza „na żywo”

Krew oddawać mogą tylko osoby zdrowe. A co z ludźmi, którzy przeszli koronawirusa, ale nie mają już objawów chorobowych? Czy oni mogą oddawać krew? Po uzyskaniu dwóch wyników negatywnych na teście na COVID-19, krwiodawca powinien odczekać 14 dni. Jeśli został poddany tylko jednemu testowi i wyszedł on negatywnie, krwiodawca może przyjść do oddziału po 28 dniach. Osoby, które zaraziły się koronawirusem mogą oddać osocze w RCKiK w Krakowie do badań. Jeśli krwiodawca nie ma już żadnych objawów chorobowych i odczekał wymagany okres, może dalej oddawać krew.

Osoby, które nie miały objawów koronawirusa, ale przebywały na kwarantannie lub w izolacji muszą odczekać 18 dni zanim znów oddadzą krew.

- Wszelkie informacje o tym, kto może oddawać krew, znajdują się na naszej stronie RCKiK – mówi Celina Pancerz z nowosądeckiego punktu poboru krwi. – Aktualizowane są tam również informacje dla krwiodawców, którzy powracają z zagranicy.

Zobacz więcej: Podróże na weekend za granicę. Dokąd nie polecimy?

W punkcie poboru krwi pacjenci i personel poruszają się w maseczkach. Podczas oddawania krwi od zawsze korzysta się z jednorazowego sprzętu. RCKiK nie jest więc miejscem, gdzie łatwo się zarazić wirusem. A krew jest potrzebna zawsze.

Jakie dodatkowe procedury zostały wprowadzone w nowosądeckim punkcie poboru krwi? Obejrzyj wideo. (PS) Montaż wideo: Daniel Szlag.







Dziękujemy za przesłanie błędu