Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 21 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy
11/03/2024 - 10:20

Dodatkowe kilogramy dźwiga już co drugi Polak. Najwyższy czas coś z tym zrobić – przejdź na dietę, więcej ruchu!

Wiosna już odcina kupony. To ten czas, gdy wiele osób, którym przez zimę przybyło trochę ciała to tu, to tam - na teraz, na już, na natychmiast szukają w internecie, w gazetach takiej czy innej diety cud, która pozwoliłaby im się pozbyć zimowego nadmiernego bagażu czyli zbędnych kilogramów. Warto jak najszybciej pomyśleć o odpowiednio zbilansowanej diecie – po prostu po to, by zadbać o własne zdrowie.

Kilogramy dają znać o sobie

Czytaj także: Sądecka spółka MPK gotowa w każdej chwili podpisać porozumienie z gminą Chełmiec

Jeśli ktoś myśli o tym poważnie i chce coś zmienić, by czuć się lepiej, chce zafundować swojemu organizmowi zdrowotną regenerację to warto poszukać najbardziej zoptymalizowanej diety dla siebie, najlepiej w porozumieniu z dietetykiem, który weźmie też pod uwagę względy zdrowotne takiej osoby.

Polecanych diet różnego rodzaju jest obecnie bez liku. Do wyboru do koloru. Wielu już, po czasem długim okresie poszukiwań wybrało tę właściwą. Wielu znalazło taką na portalu Diety NFZ. Z tego portalu korzysta już 870 tysięcy użytkowników, którzy zmienili swoje menu na zdrowsze.

W portalu dietetycznym Narodowego Funduszu Zdrowia można z łatwością znaleźć bezpłatne jadłospisy, które pomagają w zmianie nawyków żywieniowych na zdrowsze i utrzymywaniu prawidłowej masy ciała.

Czytaj także: Którą szkołę wybrać? Sądeckie Targi Edukacyjne są zawsze hitem [WIDEO, ZDJĘCIA]

Dodatkowe kilogramy to problem, który dotyczy już co drugiego dorosłego Polaka i powoduje poważne konsekwencje zdrowotne.

Czytaj także: Od 6 do 8 września Piwniczna-Zdrój zaprasza na 15. edycję Festiwalu Biegowego

Jaką dietę wybrać, gdzie jej szukać?

- O swoim zdrowiu w dużej mierze decydujemy sami – codziennymi wyborami. A te dotyczące zawartości naszych talerzy mają dużo większe znaczenie niż mogłoby się wydawać. Zdrowa dieta to klucz do zapobiegania szeregowi groźnych chorób i podstawa ich terapii – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. - W komponowaniu zdrowych i smacznych jadłospisów pomaga właśnie serwis Narodowego Funduszu Zdrowia Diety NFZ. Dzięki niemu każdy zainteresowany może bezpłatnie stworzyć menu dopasowane do swoich potrzeb – wskazuje.

Czytaj także: Nowy Sącz doczeka się atrakcji, z której inne gminy są dumne? Jest pierwszy ruch prezydenta

Tutaj znajdziesz najbardziej optymalne diety

Jadłospisy w serwisie stworzonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dostępnym pod adresem www.diety.nfz.gov.pl, są oparte na diecie DASH – uznawanej za jedną z najzdrowszych na świecie. Zapobiega ona nadciśnieniu, zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy, cukrzycy typu 2 i innych chorób sercowo-naczyniowych.

Jej podstawą są produkty świeże i jak najmniej przetworzone: warzywa i owoce, niskotłuszczowy nabiał, pełnoziarniste produkty zbożowe, suche nasiona roślin strączkowych, ryby i owoce morza, chudy drób, orzechy i nasiona, oleje roślinne. Na talerzu jest za to zdecydowanie mniej czerwonego mięsa, soli oraz cukru.

Na bazie diety DASH dietetycy, z którymi współpracuje NFZ, opracowali jadłospisy dla osób o różnych potrzebach i w różnym wieku.

Oprócz diety indywidualnej to także plan dla całej rodziny, w którym składniki można dostosować do osób dorosłych i dzieci w wieku od 4 lat. Seniorzy mogą sięgnąć po specjalne menu, który uzupełnia grożące w starszym wieku niedobory składników odżywczych. Odpowiednie dla siebie posiłki w serwisie znajdą również osoby mierzące się z różnymi chorobami przewlekłymi np. cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym czy otyłością.

Łącznie serwis Diety NFZ to 15 różnych planów żywieniowych i ponad dziewięć tysięcy przepisów.

Czytaj dalej - TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu