Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 29 maja. Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji
04/03/2016 - 01:00

Spotkanie autorskie z Przemysławem Dakowiczem

„Ktoś mówić musi” to tytuł wieczoru autorskiego, na który zaprasza w piątek 4 marca o godz. 18 do sali im. R. Sichrawy MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu dr Przemysław Dakowicz, poeta, eseista, krytyk literacki i historyk literatury.

Przemysław Dakowicz - ur. w 1977 r. w Nowym Sączu; poeta, eseista, krytyk literacki, historyk literatury; doktor nauk humanistycznych; adiunkt w Katedrze Literatury i Tradycji Romantyzmu Uniwersytetu Łódzkiego; współpracownik dwumiesięcznika literackiego „Topos”. Wydał siedem tomów poetyckich, m.in. Place zabaw ostatecznych (2011), Teorię wiersza polskiego (2013), Łączkę (2013),Boże klauny (2014) i Ćwiczenia duchowne. Poematy (2016), książki historycznoliterackie i krytycznoliterackie Helikon i okolice. Notatki o poezji współczesnej (2008), Lecz ty spomnisz, wnuku. Recepcja Norwida w latach 1939–1956. Rzecz o ludziach, książkach i historii (2011), Obcowanie. Manifesty i eseje (2014), Poeta (bez)religijny. O twórczości Tadeusza Różewicza (2015), a także Przeklęte continuum. Notatnik smoleński (2014) i Afazję polską (2015).

Jego twórczość poetycka i eseistyczna koncentruje się wokół dwóch kręgów zagadnień – portretuje cywilizację europejską w epoce „nowoczesności schizofrenicznej” oraz pyta o kształt polskiej świadomości historycznej i kulturowej po komunizmie. Jako literaturoznawca zajmuje się związkami między współczesnością i romantyzmem, wpływem ideologii komunistycznej na kształt literatury oraz pograniczem poezja–religia.

Otrzymał kilka ogólnopolskich nagród i wyróżnień literackich: Nagrodę Poetycką 'Orfeusz' im. K. I. Gałczyńskiego (za Teorię wiersza polskiego), Nagrodę Poetycką im. ks. J. Twardowskiego (za Łączkę), Nagrodę Literacką im. F. Karpińskiego („za przywrócenie metafizycznego wymiaru słowu poetyckiemu oraz przypomnienie o jego odpowiedzialności za dzieje wspólnoty i jej kultury narodowej ”), wyróżnienie w konkursie o Nagrodę Literacką im. J. Mackiewicza (za Obcowanie. Manifesty i eseje), Nagrodę Literacką 'Skrzydła Ikara', przyznawaną przez Bibliotekę Narodową (za Afazję polską).

MCK SOKÓŁ
Fot. Dominik Figiel







Dziękujemy za przesłanie błędu