Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
26/05/2024 - 20:40

Stan gry: TV Republika - nowe otwarcie

Powstała w 2013 roku Telewizja Republika, będąca częścią szerszego projektu medialnego nazywanego Strefą Wolnego Słowa przez dłuższą część swojej działalności znajdowała się na marginesie rynku medialnego, nie mając szansy na nim poważnie zaistnieć. „Polskie Fox News”, nazywane tak ze względu na konserwatywny profil zmagało się przez ten czas z przeróżnymi problemami: finansowymi, drenażem kadr a nawet zalaniem siedziby. Paradoksalnie, oddanie władzy przez sprzyjające jej środowisko Zjednoczonej Prawicy stało się szansą na sukces.

Historia środowiska medialnego, które ostatecznie doprowadziło do stworzenia TV Republika zaczęła się w  1992 roku, gdy młody dziennikarz o zacięciu społecznym (Oaza, Niezależne Zrzeszenie Studentów) i politycznym (ZChN) Tomasz Sakiewicz wspólnie z o wiele bardziej doświadczonym Piotrem Wierzbickim „wskrzesili” wydawaną w latach 1826–1907 Gazetę Polską. Poza jej wydawaniem i rozwijaniem rozpoczął także długą (i burzliwą) drogę tworzenia nowych podmiotów i konsolidacji tych, które prowadziły już działalność.

Dziś grupa ta nosi nazwę Strefy Wolnego Słowa (SWS) i składają się na nią między innymi:
•    Gazeta Polska
•    Gazeta Polska Codziennie
•    Niezależna Gazeta Polska – Nowe Państwo
•    niezależna.pl – serwis internetowy
•    FilaryBiznesu.pl
•    Telewizja Republika
•    PolandDaily24
•    Kluby Gazety Polskiej

W związku z jej rozwijaniem, w 2012 roku rozpoczęto prace nad stworzeniem telewizji tożsamej z konserwatywnymi wartościami SWS. W skład grupy która rozpoczęła te prace poza Sakiewiczem wchodzili m.in. Piotr Barełkowski, Bronisław Wildstein, Anita Gargas-Wojciechowska, Katarzyna Gójska-Hejke, Cezary Gmyz, Piotr Kwiecień oraz Rafał Ziemkiewicz. Emisję satelitarną rozpoczęto 6 maja 2013 roku. Inspiracją dla twórców był amerykański kanał „Fox News” sfinansowany przez amerykańskiego magnata medialnego Ruperta Murdocha.

Pierwsze lata działalności telewizji nie należały do łatwych. Pomimo skokowego wzrostu przychodów (w pierwszej fazie ok. 4 mln zł pozyskanych od inwestorów, w 2016 – 13,4 mln, 2022 – 19,5 mln) w dużej mierze dzięki kontraktom z podmiotami publicznymi TV Republika zanotowała zysk dopiero w 2021 roku. Funkcjonowania nie ułatwiło również podtopienie budynku wskutek ulew i zniszczenia części sprzętu w 2020 roku.

Kłopotliwym również okazało się zwycięstwo Zjednoczonej Prawicy w wyborach parlamentarnych 2016 roku. W Telewizji Polskiej i pozostałych mediach publicznych doszło do gruntownej przebudowy kadrowej – i trzon tych zmian wywodził się z mediów Sakiewicza. W ciągu roku odeszło ponad 20 osób – w tym nazwiska takie jak Marcin Wolski, Rafał Ziemkiewicz, Michał Rachoń, Samuel Pereira, Dawid Wildstein które pełniły ważne funkcje w redakcji. Odbiorca zainteresowany konserwatywnymi treściami nie musiał ich już szukać w niskobudżetowych, niszowych kanałach – miał je w zamian publicznych mediach które gwarantowały o wiele większą dostępność i rozbudowany warsztat. TV Republika (i pozostałe media konserwatywne) zaś znalazła się w sytuacji gdy oferując o wiele mniejsze możliwości potencjalnym pracownikom stała się zapleczem kadrowym ówczesnych mediów publicznych.

Przełom
20 grudnia, siedem dni po zaprzysiężeniu rządu Donalda Tuska doszło do kryzysu politycznego w związku ze zmianami w Telewizji Polskiej. TV Republika transmitowała te wydarzenia – najpierw relacje odciętych od nadawania dziennikarzy , a następnie szereg interwencji posłów opozycji w budynkach TVP. Przyniosło to historycznie największą oglądalność w historii stacji (21 grudnia 2023 r. udział w rynku wyniósł 3,4% - wyprzedzając Polsat News czy TVP Info).

W tym samym czasie kierownictwo TV Republika zaczęło przyjmować rozpoznawalnych dziennikarzy TVP – zatrudnienie znaleźli m.in. Anna Popek, Danuta Holecka, Michał Rachoń, Miłosz Kłeczek czy też Jarosław Olechowski który został głównym wydawcą. Na przełomie marca i kwietnia rozpoczęto proces modernizacji technologicznej – stacja zmagała się z licznymi problemami technicznymi spowodowanymi archaicznym sprzętem – stąd też rozpoczęto proces jego wymiany i podniesiono standard nadawania do poziomu HD.

Rozbudowano także ramówkę o poranny magazyn, popołudniowy serwis informacyjny oraz wieczorny program mający stanowić konkurencję dla „19:30” TVP. Sakiewicz deklaruje publicznie o chęci podjęcia prób ulokowania Republiki na multipleksie.

Nie obyło się jednak bez negatywnych wydarzeń – w związku z kontrowersyjnymi wypowiedziami m.in. Jana Pietrzaka oraz Marka Jakubiaka na temat imigrantów szereg firm (m.in. Wedel, Ikea, Carrefour, mBank) podjęły decyzję o wycofaniu swoich reklam z anteny.

(Nie)wypowiedziany cel
Z pewnością można powiedzieć, że TV Republika jest beneficjentem zmian w mediach publicznych. Przejmując najbardziej popularnych, kojarzonych z „prawą stroną” prowadzących jednocześnie zagarnie część widowni którą nazwiska te przyciągały. Ci, którzy poszli „na wypożyczenie” wrócili z doświadczeniami pracy w profesjonalnych mediach. Pojawiły się także nowe nazwiska, niezwiązane wcześniej ze stacją tak jak doświadczone Anna Popek oraz Danuta Holecka bądź też Adrian Borecki który zaczynał swoją karierę już w TVP Jacka Kurskiego.

Marzec dla TV Republika zostaje zamknięty z wynikiem 2,94% udziału w rynku. To mniej niż główne stacje takie jak TVP1, TVP2 bądź Polsat, ale więcej niż Polsat News bądź też TVP INFO. Media zarządzane przez Jacka Kurskiego stworzyły widza, o którego Republika będzie chciała zawalczyć. (Sławomir Starzec/ISW) Fot. TV Republika

Źródła:
https://businessinsider.com.pl/gospodarka/tvp-info-nadal-traci-widzow-zyskuje-telewizja-republika/jgz6xgg zów. Zyskuje Telewizja Republika (businessinsider.com.pl)
https://www.press.pl/tresc/80277,tvn24-liderem-kanalow-informacyjnych_-tv-republika-awansowala-na-druga-pozycje
https://dorzeczy.pl/kraj/557676/tv-republika-w-czolowce-rankingu-liderow-rynku-telewizyjnego.html
https://www.money.pl/gospodarka/w-tv-republika-rosna-apetyty-bylibysmy-przed-tvn-i-tvp1-6987812712450880a.html
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/tv-republika-hd-jak-odbierac-naziemna-telewizja-cyfrowa-inwestycje-kamery-scenografia-oswietlenie-siedziba
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/ogladalnosc-telewizji-marzec-2024-tvn-lider-tv-republika
https://telemagazyn.pl/siedziba-telewizji-republika-ucierpiala-w-ulewach-straty-ida-w-dziesiatki-tysiecy-zlotych/ar/c13-16850695
Raporty roczne i kwartalne Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji [w:] https://www.gov.pl/web/krrit/raporty-kwartalne4







Dziękujemy za przesłanie błędu