Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 1 marca. Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy
12/01/2022 - 17:05

Tu kształcą się przyszli kucharze Sądecczyzny. Nowa pracownia ZSP w Nawojowej

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Nawojowej z kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych mają do swojej dyspozycji profesjonalnie wyposażoną pracownię. W tym miejscu szkolą się, aby później móc przyrządzać pyszne dania w najlepszych polskich restauracjach.

Zobacz również: Wybierz szkołę przyszłości. Wirtualny spacer po ZSP w Nawojowej [WIDEO]

- W ubiegłym roku w ramach projektu unijnego nasza pracownia została doposażona o dwa dodatkowe urządzenia grzewcze: piec konwekcyjno-parowy oraz piec do pizzy – opisuje Anna Wilk, opiekun kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Nawojowej. – W ostatnim czasie powiększyła się również liczba stanowisk pracy. Dziś mamy ich szesnaście, więc każdy członek grupy zajęciowej ma miejsce dla siebie.

Jeśli chodzi o liczbę stanowisk w pracowni gastronomicznej ZSP w Nawojowej przoduje wśród innych placówek. – Nasza pracownia ma najwięcej stanowisk wśród szkół w całym powiecie – zaznacza dyrektor ZSP, Michał Bulzak. W pracowni gastronomicznej w Nawojowej został również zmodernizowany system wentylacji.

 – Przez zwiększenie liczby stanowisk pracy system wyciągowy pracowni stał się automatycznie mniej wydolny. A wentylacja to nasze bezpieczeństwo – wyjaśnia Anna Wilk. – Starosta Powiatu Nowosądeckiego, Marek Kwiatkowski, przychylił się jednak do naszego projektu dotyczącego zmodernizowania pracowni pod względem wentylacji. Dzięki temu kuchnia została wyposażona w najnowszej generacji wentylatory z lampami typu LED i łapaczami tłuszczu, które wykonała firma Iguana z Nowego Sącza.

Teraz uczniowie kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych jeszcze wyżej podniosą  poprzeczkę na rynku pracy w przyszłości. – Korzystanie z najwyższej jakości sprzętu przygotowuje ich do pracy w hotelach i restauracjach o najwyższym standardzie – mówi Arkadiusz Schneider, szef kuchni hotelu Ibis Styles.

- Uczniowie wychodzą ze szkoły z konkretną wiedzą, co jest korzyścią także dla nas, pracodawców, którzy będziemy wdrażać absolwentów do pracy zawodowej – mówi szef kuchni. Niektórzy uczniowie ZSP w Nawojowej już teraz próbują swoich sił w zawodzie – nie tylko podczas praktyk czy stażów – w najlepszych restauracjach na Sądecczyźnie.

Zobacz również: Ze szkoły do kuchni znanego hotelu. ZSP w Nawojowej ma patronat Hotelu Beskid

- Tutaj dostają naprawdę solidne podstawy, a to przekłada się na pracę na „żywym organizmie” – dodaje Marcin Gadzina, szef kuchni hotelu Perła Południa, który współpracuje z młodzieżą w ZSP Nawojowa. – Uczniowie biorą udział w różnych konkursach kulinarnych i dzielą się z nami swoimi pomysłami. Widać, że mają chęci i pasję.

- Od kiedy zaczęliśmy współpracę ze szkołą w Nawojowej można było śmiało powiedzieć, że to jest młodzież, której się chce, która ma wszczepioną pasję do gotowania – mówi Arkadiusz Schneider z restauracji Hotelu Ibis Styles. – Widać też różnicę, patrząc na inne szkoły, w podejściu do pracy czy kulturze osobistej. To są ważne czynniki, które pokazują, że w tych młodych ludziach jest olbrzymi potencjał, który trzeba wykorzystać i budować w nich miłość do gastronomii.

Pozytywnie o warunkach kształcenia w Zespole Szkół Ponadpodstawowych wypowiada się również Krzysztof Szulborski ze Stowarzyszenia Kucharzy Polskich.

- Szkoła w Nawojowej należy do grona jedenastu szkół w całym kraju, którym Stowarzyszenie Kucharzy Polskich przyznało tytuł Kuźni Talentów Kulinarnych. To wyróżnienie przyznajemy szkołom za wybitne możliwości kształcenia uczniów, ale również za fakt, że kadra pedagogiczna dba nie tylko o wiedzę uczniów, ale i o wiedzę własną.

W branży gastronomicznej istotne jest, aby nieustannie się szkolić i dokształcać oraz cały czas poznawać najnowsze kulinarne trendy. Krzysztof Szulborski podkreśla, że pani Wilk wraz z uczniami corocznie przyjeżdża do Pomorskiej Akademii Kulinarnej. – Przyjeżdżają aż z Nowego Sącza do Gdańska, żeby nauczyć się czegoś nowego. Ta szkoła przoduje na tle dwóch tysięcy szkół gastronomicznych w Polsce – zaznacza Szulborski.

Tytuł Kuźni Talentów Kulinarnych wskazuje przyszłym uczniom, gdzie warto się uczyć. Chcesz poznać ZSP w Nawojowej bliżej? Odwiedź stronę placówki, kliknij TUTAJ . Dowiedz się więcej na temat kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych TUTAJ. ([email protected], fot. SS)

Tu kształcą się przyszli kucharze Sądecczyzny. Nowa pracownia gastronomiczna ZSP w Nawojowej
Uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Nawojowej z kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych mają do swojej dyspozycji profesjonalnie wyposażoną pracownię. W tym miejscu szkolą się, aby później móc przyrządzać pyszne dania w najlepszych polskich restauracjach. (Fot. SS)

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu