Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
11/06/2021 - 09:15

Ze szkoły do kuchni znanego hotelu. ZSP w Nawojowej ma patronat Hotelu Beskid

Praca w kuchni czterogwiazdkowego hotelu czy warsztaty kulinarne w Gdańsku – tak można uczyć się zawodu w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Nawojowej. Kierunek technik żywienia i usług gastronomicznych daje uczniom nie tylko przygotowanie teoretyczne, ale też sporo praktyki, przygotowującej do podjęcia zawodu. Zajęcia praktyczne realizowane m.in. w Hotelu Beskid w Nowym Sączu to także możliwość pracy u boku cenionych szefów kuchni.

ZSP Nawojowa w Hotelu Beskid, fot. SS

Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Nawojowej współpracuje z najlepszymi restauracjami. Nowosądecki Hotel Beskid objął patronat nad kierunkiem technik żywienia i usług gastronomicznych. Co oznacza to dla uczniów?

Zajęcia praktyczne przyszłych kucharzy, kelnerów i cukierników odbywają się zarówno w szkole (5 godzin w tygodniu) jak i w zewnętrznych restauracjach (4 godziny w tygodniu). Uczniowie mają okazję poznać nowe miejsca, szefów kuchni i prawdziwą pracę.

- W szkole uczymy się wielu przydatnych rzeczy. Mamy wiedzę teoretyczną i ćwiczymy w naszej szkolnej kuchni. To jednak nie to samo, co praca w prawdziwej kuchni – podkreślają uczniowie nawojowskiego ZSP. – W Hotelu Beskid jest zupełnie inna atmosfera, uczymy się też pracować w autentycznym zespole, poznajemy szefów kuchni i obsługujemy prawdziwych klientów. Nic tutaj nie jest wyreżyserowane. Dzięki temu, wiemy jak będzie wyglądała nasza praca w przyszłości.

ZSP Nawojowa w Hotelu Beskid, fot. SS

- Nasz hotel jest bardzo otwarty na młodych ludzi. Nie tylko oni uczą się od nas, ale my od nich również - mówi Kamila Popiela, dyrektor Hotelu Beskid. - Dzięki takiej współpracy poznajemy aktualne trendy na rynku pracy, oczekiwania, priorytety oraz stosunek do pracy młodych ludzi.

- Dzięki naszej kadrze, która ma wieloletnie doświadczenie możemy przekazać uczniom czym jest sztuka serwisu dań, co nie równa się zwykłemu podaniu dania, ale wpisuje się w to również próba odgadnięcia potrzeb klienta, gościa i obsługi według jego oczekiwań. Poznanie pracy na „żywym organizmie” pozwala poznać specyfikę tego zawodu. To nie tylko tworzenie pięknych dań i układanie ich na talerzu w zachwycający sposób, ale również praca często pod presja czasu i szybkich reakcji – podkreśla dyrektor Popiela.

Czterogwiazdkowy Hotel Beskid i ZSP w Nawojowej współpracują od wielu lat, dzięki patronatowi uczniowie odbywają praktyki w polskiej restauracji Beskid oraz restauracji Il Primo, specjalizującej się w kuchni włoskiej. Przyszli kelnerzy czy kucharze poznają nie tylko pracę w kuchni, która podaje posiłki a’la karta, ale obsługuje również imprezy okolicznościowe na ponad 200 osób.

Taka współpraca jest również świetnym startem kariery zawodowej dla młodych. – Dla nas patronat praktyk szkolnych to również szansa na pozyskanie nowych pracowników, których już znamy, a oni znają nas – mówi Kamila Popiela.

ZSP Nawojowa w Hotelu Beskid, fot. SS

- Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielem będą uczyć się w systemie dualnym na zajęciach praktycznych. Kształcenie dualne charakteryzuje się tym, że pięćdziesiąt procent godzin zajęć praktycznych odbywać się będzie w Hotelu Beskid. Uczniowie naszego Technikum to osoby pomysłowe, które poprzez obserwacje bardzo wiele się uczą i pracodawcy dostrzegają w nich potencjał do dalszej współpracy. Jako dyrektor szkoły oraz grono pedagogiczne jesteśmy bardzo zaszczyceni wyróżnieniem nas przez Hotel Beskid i objęciem patronatem kierunku kształcenia technik  żywienia i usług gastronomicznych. Z naszej strony zapewniamy, że zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby jakość kształcenia oraz współpraca z cztero-gwiazdkowym hotelem oraz restauracją był na najwyższym poziomie, a uczniowie godnie reprezentowali region – deklaruje dyrektor ZSP, Michał Bulzak.

O tym, że kierunek technik żywienia i usług gastronomicznych jest świetną okazją do rozwoju praktycznych umiejętności świadczy m.in. tytuł Kuźni Talentów Kulinarnych przyznany szkole przez Stowarzyszenie Kucharzy Polskich.

- Członkostwo naszej szkoły w Stowarzyszeniu Kucharzy Polskich to przede wszystkim kwestia prestiżu i satysfakcji. Nasze osiągnięcia zostały zweryfikowane i otrzymaliśmy Tytuł Kuźni Talentów Kulinarnych za wysoki poziom nauczania, jedną z najlepszych bazę dydaktyczną, współpracę z zakładami pracy, doskonałą i wykwalifikowaną kadrę oraz ambitnych uczniów – mówi Anna Wilk, opiekunka kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych.

Uczniowie drugiej klasy tego kierunku ZSP w Nawojowej spędzili w Gdańsku drugi tydzień czerwca, gdzie uczestniczyli w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez szefów Krzysztofa Szulborskiego i Andrzeja Ławniczaka. Tematem przewodnim warsztatów była kuchnia kaszubska i kuchnie świata. Dla młodych ludzi pobyt nad Bałtykiem był również świetną okazją do zwiedzania Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz relaksujących spacerów po plażach.

Rekrutacja na kierunek technik żywienia i usług gastronomicznych w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Nawojowej wciąż trwa. Tutaj dowiecie się więcej o tym kierunku i wymaganiach. (Tekst i zdjęcia: [email protected])

Uczniowie ZSP w kuchni Hotelu Beskid. Tutaj uczą się zawodu
Praca kucharza to nie tylko przygotowanie smacznego posiłku i ułożenie go w fantazyjny sposób na talerzu. Praca kelnera nie ogranicza się tylko do podania gościom restauracji dań. O tym, co jest najważniejsze w przyszłej pracy, uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych uczą się na zajęciach praktycznych w Hotelu Beskid w Nowym Sączu.

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu