Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 maja. Imieniny: Emila, Neleny, Romy
02/03/2022 - 06:00

Środa Popielcowa: popiół, post, modlitwa i pomoc dla ukraińskich uchodźców

Środa Popielcowa, zwana potocznie Popielcem rozpoczyna Wielki Post w Kościele Katolickim. Według zwyczaju, tego dnia posypujemy głowy popiołem na znak pokuty. Tegoroczna Środa Popielcowa będzie również okazją do pomocy naszym sąsiadom.

Środa Popielcowa nazywana jest też Wstępną Środą, bo właśnie ten dzień rozpoczyna 40-dniowy okres Wielkiego Postu. Przez ten czas członkowie Kościoła Katolickiego poprzez pokutę będą przygotowywać się do godnego przeżycia świąt Wielkiej Nocy. W Środę Popielową, która w tym roku wypada 2 marca, posypujemy głowy popiołem, co ma symbolizować naszą pokutę za grzechy.

- Prochem jesteś i w proch się obrócisz – takie słowa wypowiada wówczas kapłan. Lub: - Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię. Popiół ma nie tylko symbolizować ból i żałobę, ale również ma przypominać o ulotności i kruchości ludzkiego, ziemskiego życia. Równocześnie popiół uznawany jest za znak oczyszczenia i zmartwychwstania, dlatego często Środa Popielcowa łączona jest ze spowiedzią.

Skąd pochodzi popiół, którym chrześcijanie będą posypywać głowy w Popielec? Wykorzystywany w kościołach proch pochodzi z palm poświęconych rok wcześniej podczas Niedzieli Palmowej. Zwyczaj posypywania głów popiołem został wprowadzony przez papieża Urbana II w 1091 roku, choć świadectwa o takiej praktyce pojawiały się już sto lat wcześniej.

Czytaj również: Koniec kolejnych obostrzeń koronawirusowych. Co zmienia się od 1 marca? [LISTA]

Kolejnym elementem przygotowania do Wielkiego Postu jest post. Według Kodeksu Prawa Kanonicznego, w Środę Popielcową obowiązuje post ścisły – czyli trzy posiłki w ciągu dnia, przy czym jeden do syta – i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Post obowiązuje osoby dorosłe po ukończeniu 18 roku życia, a wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych osoby pomiędzy 14, a 60 rokiem życia.

Tegoroczna Środa Popielcowa jest również okazją do okazania swojego wsparcia i pomocy dla Ukraińców, w których kraju toczy się wojna wywołana przez Rosję. – W związku z prośbą Ojca Świętego Franciszka, zwracam się do Księży Biskupów oraz wszystkich wiernych, aby Środa Popielcowa była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą – zaapelował arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Arcybiskup Gądecki poprosił również o zanoszenie gorących błagań w intencji pokoju oraz w intencji Ukraińców. W Środę Popielcową oraz w najbliższą niedzielę po Mszach Świętych w wielu kościołach w Polsce zostanie przeprowadzona zbiórka ofiar do puszek. Finansowe wsparcie zostanie przekazane za pośrednictwem Caritas Polska na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.

Proszę, aby w każdym kościele i parafii w Polsce zanosić gorące błagania w intencji pokoju, a także w intencji Ukraińców, by Pan pokrzepił ich serca w obecnej dramatycznej sytuacji. – Pomoc Kościoła katolickiego w Polsce będzie świadczona sukcesywnie i systemowo za pośrednictwem naszych instytucji charytatywnych – parafialnych, diecezjalnych i ogólnopolskich – w tym, przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski – zadeklarował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i dodał: - Ponadto, proszę wszystkich wierzących i ludzi dobrej woli o otwartą postawę wobec potrzebujących schronienia. ([email protected], fot. Pixabay)







Dziękujemy za przesłanie błędu