Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 25 czerwca. Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma
17/05/2024 - 17:40

Sztuka współczesna - jak zarobić na niej miliony?

Sztuka współczesna to obszar, który od lat budzi kontrowersje i wzbudza emocje. Dla jednych jest ona źródłem niekończącej się inspiracji i refleksji, dla innych zaś - wyrazem niezrozumienia i żartem z tradycji artystycznej. Jednak niezaprzeczalnym faktem jest to, że niektórzy artyści współcześni osiągają na swoich dziełach finansowy sukces, który przekracza wyobrażenie większości ludzi. Pytanie jednak brzmi - czy każdy z nas mógłby zarabiać miliony w świecie sztuki współczesnej?


Słynny rekin

Jednym z najbardziej znanych przykładów artysty współczesnego, który osiągnął olbrzymi sukces finansowy, jest Damien Hirst. Brytyjski artysta, znany głównie ze swoich kontrowersyjnych instalacji i prac, zdołał zbudować imperium na swojej sztuce. Jego praca zatytułowana: "The Physical Impossibility of Death in the Mind of Someone Living" - czyli szkielet rekina utrwalony w formaldehydzie, stała się ikoną współczesnej sztuki i przyniosła mu nie tylko uznanie krytyków, ale także milionowe zyski. Tytuł instalacji w języku polskim można tłumaczyć jako: "„Fizyczna niemożliwość śmierci w umyśle istoty żyjącej”.

Szkielet rekina, liczący 4,3 metry został umieszczony w akwarium, wypełnionym formaliną, wzbudzając skrajne emocje. Zwłaszcza niezadowoleni z dzieła artysty byli wszelcy obrońcy zwierząt. Na początku w akwarium znajdowały się zwłoki złowionego u wybrzeży Australii żarłacza tygrysiego, które wkrótce zostały zastąpione. Stworzenie przez artysty tzw. iluzji życia miało po części wzbudzać strach i skłaniać do refleksji.

Damien Hirst to jeden z najbogatszych współczesnych artystów. Słynny rekin został do artysty kupiony za 50 tys. funtów, a kilkanaście lat później, zyskujące sławę dzieło zostało sprzedane za 6,5 mln funtów. 

Balonowy pies

Innym przykładem jest Jeff Koons, amerykański artysta, który zaskarbił sobie sławę i bogactwo dzięki swoim monumentalnym instalacjom, często wykonanym z nietypowych materiałów, takich jak balony, aluminium czy porcelana. Jego prace, takie jak "Balloon Dog", stały się symbolem konsumpcjonizmu i przyciągają uwagę kolekcjonerów z całego świata, osiągają astronomiczne ceny na aukcjach. Artysta wykonuje je w różnych kolorach.

Czy trudno jest złożyć rzeźbę przypominającą psa z balonów? Na pewno sam proces wykonania nie jest wart 58,4 miliona dolarów (za tyle została sprzedana rzeźba Koonsa). Natomiast liczy się pomysł, idea. A także sposób i moment wypromowania jej. To właśnie to coś, na czym zarabiają znani współcześni artyści. Zawsze przydatne bywają znajomości, ale nie obejdzie się bez kreatywnego umysłu i… odrobiny szczęścia!

Przypomnijmy, że w 2023 roku jedna z rzeźb "Balloon Dog", które tworzył Koons została stłuczona podczas targów sztuki współczesnej Art Wynwood w Miami. Starsza kobieta stuknęła w nią palcem, a rzeźba z ceramiki rozsypała się na kawałki. Jednak tego typu dzieła zwykle są objęte ubezpieczeniem. Tak było i w tym przypadku. 
 

Lustrzane kropki

Nie można również zapomnieć o Yayoi Kusama, japońskiej artystce, która słynie ze swoich kolorowych, abstrakcyjnych obrazów oraz niezwykłych instalacji, takich jak "Infinity Mirror Rooms". Jej prace, pełne powtarzających się motywów i hipnotyzujących wzorów, stały się symbolem sztuki pop i przyniosły jej nie tylko międzynarodową sławę, ale także ogromne zyski.

W przypadku słynnej instalacji: “Infinity Mirror Rooms” - odbijające się w lustrach kropki tworzą złudzenie nieskończoności. Dzieło artystki może nieco przypominać galaktykę. Kosmiczna małość człowieka? Czy może jego miejsce w nieskończoności? tego typu sztuka może wzbudzać wiele pytań. Każdy z nas, w zależności od własnych wartości i doświadczeń życiowych może ją interpretować inaczej. 

Sztuka współczesna może dla wielu osób być trudna w odbiorze. W końcu jest bardziej abstrakcyjna, symboliczna i odbiega od klasycznie pojmowanej sztuki, jaką poznawaliśmy w szkole. Niemniej jednak można również doszukać się w niej bogatego przesłania. Coraz częściej sztuka współczesna dotyczy zjawisk społecznych i problemów na świecie. Artyści za jej pomocą chcą przemawiać do społeczeństwa. I ta chęć przemawiania stoi często na dużo przed chęcią zarobku. Jak to bywa we wszelkich zawodach, jednym udaje się osiągnąć duży sukces, inni pozostają w cieniu, tworząc dla mniejszego grona. Jeżeli masz w sobie kreatywnego ducha i ciągnie cię w stronę sztuki - działaj. Nigdy nie wiesz, kiedy twoje dzieło zostanie okrzyknięte fenomenem sztuki, a ty zarobisz miliony.  

Już dzisiaj w wielu miastach Polski odbędzie się NOC MUZEÓW. Koniecznie zobacz, jak zapowiada się NOC MUZEÓW W NOWYM SĄCZU.

([email protected])
fot.KC źródła: https://londynek.net/newslajt/article?jdnews_id=20305/ https://wsztuce.net/2023/02/03/kusama-infinity-mirror-room/ https://czasnawnetrze.pl/pasje/sztuka/17551-jeff-koons-najdrozszy-zyjacy-artysta-balonowy-krol







Dziękujemy za przesłanie błędu