Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 22 kwietnia. Imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji
03/03/2024 - 12:50

Odpust ku czci św. Kazimierza w Nowym Sączu i Kaziukowe Serca. Niewiele potrzeba, by pomóc innym [ZDJĘCIA]

Jak co roku parafia św. Kazimierza w Nowym Sączu przygotowała na doroczny odpust Kaziukowe Serca. Środki ze sprzedaży wspomogą potrzebujących.

Czytaj także: Zmarł znany i ceniony lekarz w Nowym Sączu. Chory był dla niego najważniejszy

Kaziukowe Serca to tradycja w parafii św. Kazimierza

Kaziukowe Serca to pyszne pierniki, które można kupować i dzięki temu wspomóc ludzi potrzebujących. Już na sam widok pysznych piernikowych serc pokrytych słodkim lukrem otwierają się portfele.

Kaziukowe Serca rozprowadza Caritas, a dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie dla tych, którzy takiego wsparcia potrzebują.

Symboliczna ofiara za Kaziukowe Serce wynosi dziesięć złotych, a cały dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na przygotowanie paczek świątecznych dla ludzi najbardziej potrzebujących.

Kupisz – pomożesz potrzebującym

- Co roku przygotowujemy ponad sto paczek – powiedziała „Sądeczaninowi” pani Jolanta, sprzedająca Kaziukowe serca. – Takie akcje, Caritas przy parafii św. Kazimierza organizuje dwa razy do roku. O tej porze oraz w okresie świąt Bożego Narodzenia. Pierniki są pyszne. Trzeba spróbować. Kupują je wszyscy – zapewnia nasza rozmówczyni.

Czytaj także: Co się działo przy Zajeździe Sądeckim? Sądeczanie przecierali oczy ze zdumienia [ZDJĘCIA]

Tradycję Kaziukowych Serc zapoczątkował były proboszcz parafii ks. prałat Stanisław Czachor, teraz kontynuuje ją jego następca ks. dr Jan Siedlarz. Piernikowe ciastka zawsze przygotowywała piekarnia Andrzeja Danka. Dalej to już dzieło pań z Caritas, które udekorowały serca lukrowanymi napisami, opakowały, a teraz rozprowadzają je przed kościołem.

Skąd zwyczaj?

Czytaj także: Rejestrują się do lekarza, a potem nie przychodzą. Podliczono „puste” wizyty. Szokujące dane!

Zwyczaj ten przywędrował do Nowego Sącza z Wilna, gdzie znajduje się grób św. Kazimierza królewicza. To właśnie w stolicy Litwy, podczas marcowych uroczystości odpustowych, sprzedawane są piernikowe serca, będące symbolem dobroci, miłości i ofiarności. Co roku odbywają się tam tygodniowe jarmarki odpustowe, na których sprzedawane są tzw. Kaziuki. Piernikowe serce jest zwiastunem wczesnej wiosny, ale też miłości św. Kazimierza do Boga i ludzi.

Św. Kazimierz wyróżniał się szlachetnością i pobożnością

Św. Kazimierz królewicz żył w latach 1458-1484 i był synem króla Kazimierza Jagiellończyka. W Nowym Sączu przebywał prawie dwa lata. W tym czasie jego dobroci doświadczali zarówno ubodzy, jak i chorzy. Wyróżniał się on spośród swojego rodzeństwa i rówieśników wyjątkową osobowością, szlachetnością i pobożnością. Zmarł w wieku zaledwie 26 lat na gruźlicę. Spoczywa w wileńskim kościele pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła. Kanonizowany został w 1602 roku.

Główne uroczystości odpustowe

Do dzisiaj (3 marca) w kościele św. Kazimierza trwać będzie nowenna ku czci patrona parafii. To przygotowanie do centralnych uroczystości ku czci patrona parafii – św. Kazimierza, które odbędą się jutro (4 marca). Uroczystą sumę odpustową ku czci św. Kazimierza odprawi i kazanie wygłosi ks. prałat Jerzy Borczewski, proboszcz parafii Pogórska Wola. Początek sumy odpustowej – godz. 18.00.

([email protected], fot. IM), © Materiał chroniony prawem autorskim.

Odpust ku czci św. Kazimierza w Nowym Sączu i Kaziukowe Serca. Niewiele potrzeba, by pomóc innym [ZDJĘCIA]
Jak co roku parafia św. Kazimierza w Nowym Sączu przygotowała na doroczny odpust Kaziukowe Serca. Środki ze sprzedaży wspomogą potrzebujących.


Dziękujemy za przesłanie błędu