Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 21 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy
03/03/2024 - 07:45

Rejestrują się do lekarza, a potem nie przychodzą. Podliczono „puste” wizyty. Szokujące dane!

Są pacjenci, którzy rejestrują się do lekarza rodzinnego, albo do lekarza specjalisty czy na jakieś badanie, a potem na wizytę nie tylko nie zgłaszają się, ale też jej nie odwołują. Dlaczego tak się dzieje? Bywa, że najzwyczajniej zapominają o wizycie, albo mają inny powód. W ubiegłym roku w Małopolsce na umówionej wizycie nie pojawiło się ponad 134 tysiące osób.

NFZ przypomina SMS – em o wizycie u lekarza

A z terminu, który przepadł mgła skorzystać inna osoba. Szkoda, bo kolejki do lekarzy nie maleją.

Czytaj także: Co się działo przy Zajeździe Sądeckim? Sądeczanie przecierali oczy ze zdumienia [ZDJĘCIA]

Narodowy Fundusz Zdrowia od 2020 roku wysyła wiadomości do pacjentów z przypomnieniem o wizycie u specjalisty, zabiegu, badaniu. Dotyczą one pierwszorazowych wizyt w zakresie 40 różnych świadczeń m.in. kardiologii, ortopedii, badań rezonansem magnetycznym i tomografem komputerowym, zabiegów usunięcia zaćmy. Chory, który przy rejestracji poda swój numer telefonu komórkowego, otrzymuje wiadomość cztery dni przed planowanym pojawieniem się w gabinecie. SMS przypomina o dacie wizyty, zawiera również numer telefonu, pod który można zadzwonić, by ją odwołać.

134 tysiące nieodwołanych wizyt do lekarza w Małopolsce

W ubiegłym roku do pacjentów w całej Polsce trafiło blisko 12 mln takich SMS-ów. Przypomnienia mają pomóc zmniejszyć skalę przepadających terminów. Z danych małopolskiego Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w 2023 roku w Małopolsce umówionych wizyt nie odwołało i nie skorzystało z nich 134,7 tys. osób. To o 4,7 tys. mniej niż w 2022 roku. W całej Polsce przepadło prawie 1,3 mln terminów konsultacji, badań, zabiegów.

Czytaj także: Sądecki Dzień Mózgu 2024. Konferencja i warsztaty dla mieszkańców Nowego Sącza i okolic

Rezygnujesz z wizyty u lekarza – może skorzystać inny pacjent

- Liczba niewykorzystanych terminów z roku na rok maleje, nadal jednak mamy do czynienia ze zjawiskiem na szeroką skalę – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. – Każda odwołana wcześniej wizyta jest szansą na szybszą konsultacje czy badanie dla kolejnego chorego. W tym wypadku nasze decyzje mają więc realny wpływ na zdrowie innych osób. Szczególnie, że niewykorzystane wizyty często dotyczą tych poradni, gdzie liczba oczekujących na pomoc jest największa – dodaje.

Najwięcej nieodwołanych wizyt do kogo?

Czytaj także: Nowy Sącz długo czekał na takiego patrona. Jego imię nosi kolejne rondo

Okazuje się, że w ubiegłym roku w Małopolsce najwięcej nieodwołanych i zablokowanych wizyt dotyczyło świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu (blisko 48 tys.) oraz kardiologii (37,5 tys.). Szesnaście tysięcy Małopolan umówionych na fizjoterapię ambulatoryjną nie poinformowało placówki, w której się rejestrowało o rezygnacji z umówionej konsultacji. Tak też uczyniło 13,2 tysiąca osób oczekujących na pomoc z zakresu endokrynologii.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pacjent ma obowiązek odwołania wizyty, jeśli wie, że się na niej nie pojawi. Na podstawie sygnałów i skarg od pacjentów wiemy, że nie zawsze jest możliwe dodzwonienie się do placówki, by zgłosić swoją rezygnację. Zagwarantowanie realnego kontaktu to jeden z obowiązków placówki medycznej, na co zwraca uwagę również Rzecznik Praw Pacjenta. Skargi dotyczące lecznic, które się z niego nie wywiązują, można składać m.in. za pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta. TIP działa całodobowo pod bezpłatnym numerem telefonu 800 190 590.

Nie tylko elektroniczne przypomnienie

W walce z przepadającymi terminami ważną rolę odgrywa także edukacja. Dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia, oprócz wysyłania przypominających SMS-ów, dołączył również do kampanii społecznej „Odwołuję. Nie blokuję”, która zwraca uwagę na zjawisko nieodwołanych wizyt lekarskich. Kampania trwa od 2022 r. W jej ramach działania informacyjne i uświadamiające prowadzą publiczne i prywatne placówki medyczne.

[email protected], źródło: Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ, fot. Jm.Dziękujemy za przesłanie błędu