Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 22 kwietnia. Imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji
02/03/2024 - 18:40

Sądecki Dzień Mózgu 2024. Konferencja i warsztaty dla mieszkańców Nowego Sącza i okolic

Obecnie na świecie ponad 55 mln osób żyje z otępieniem. Do 2025 roku będzie ich aż 139 milionów. Co roku rozpoznaje się 10 milionów nowych przypadków tego schorzenia, co oznacza, że co 3 sekundy ktoś na świecie rozpoczyna długą i trudną drogę z chorobą.

Czytaj także: Co się działo przy Zajeździe Sądeckim? Sądeczanie przecierali oczy ze zdumienia [ZDJĘCIA]

Włączamy się w Europejski Dzień Mózgu i głośno mówimy o demencji

Fundacja „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera” już po raz trzeci zaprasza na Sądecki Dzień Mózgu. Tym razem wydarzenie odbędzie się, dzięki dotacji w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny i współpracy z Akademią Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Organizatorzy zaprosili między innymi Joannę Tokarską ogólnopolską ekspertkę znaną w sieci jako Fizjopozytywna. W ramach wydarzenia odbędą się też warsztaty dla osób z demencją.

Demencja to nadal wstydliwa choroba

Czytaj także: Rejestrują się do lekarza, a potem nie przychodzą. Podliczono „puste” wizyty. Szokujące dane!

Szacuje się, że ponad połowa lekarzy (62 proc.) błędnie uważa, że demencja jest częścią normalnego starzenia się. Jedna trzecia opiekunów nie chce ujawniać diagnozy swojego bliskiego, ukrywa ją i wstydzi się, że opiekuje się chorym. Ponad połowa opiekunów przyznaje, że ich zdrowie ucierpiało z powodu długotrwałej i wymagającej opieki.

Europejski Dzień Mózgu to okazja, aby głośno mówić o wyzwaniach związanych z problemem demencji oraz profilaktyce. Wiedza o chorobie, jej przyczynach i sposobach opieki to pierwszy krok do lepszego radzenia sobie i wspierania chorych oraz ich rodzinnych opiekunów.

Czytaj także: Nowy Sącz długo czekał na takiego patrona. Jego imię nosi kolejne rondo

W Polsce ta wiedza jest nadal niewystarczająca, a brak kompleksowego systemu opieki nad tą szczególną grupą osób jest ogromnym wyzwaniem.

- W tym roku Europejski Dzień Mózgu wypada18 marca. Wokół tego dnia zainicjowano Tydzień Wiedzy o Mózgu, który trwa od 11 do 17 marca. Z tej okazji, już po raz trzeci w historii nasza Fundacja organizuje Sądecki Dzień Mózgu. Tym razem zorganizowaliśmy też wydarzenia dla osób z demencją, a kulminacyjna konferencja, prowadzona przez ekspertki fizjoterapii – Joannę Tokarską i Martę Grzegorczyk odbędzie się pod hasłem „Fizjopozytwnie o demencji” – wyjaśnia Ewa Klag, prezes Fundacji „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera”.

W twojej rodzinie jest taki problem – przyjdź, posłucha, porozmawiaj z ekspertkami

Konferencja, którą poprowadzą fizjoterapeutki Joanna Tokarska i Marta Grzegorczyk, składa się z wykładów i ćwiczeń dotyczących opieki nad osobami z demencją oraz profilaktyki chorób otępiennych. W to wydarzenie wprowadzą uczestników Ewa Klag, prezes Fundacji „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera” oraz przedstawiciel Akademii Nauk Stosowanych. Całość zakończy się sesją pytań i odpowiedzi.

Konferencja odbędzie się 16 marca w godzinach 9.45 – 14.30 na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu (wejście od ulicy Ogrodowej). Będzie jej towarzyszyć kilka dodatkowych wydarzeń dostępnych już od godziny 9.00. Każdy zainteresowany może przyjść.

 • wystawa prac wykonanych przez osoby z demencją,
 • szkolenie „Pierwsza pomoc dla osób z demencją” (zapisy na stoisku, czas trwania: 45 minut, grupy 10. osobowe)
 • analiza składu ciała,
 • bezpłatny bufet kawowy,
 • stoisko Oriflame.

Poniżej przedstawiamy też szczegółowe zagadnienia, które zostaną omówione i przećwiczone podczas konferencji. Rejestracja tylko na miejscu w dniu wydarzenia od godz. 9.00.

Wykład

 • Jak współpracować z chorym z demencją?
 • Ćwiczenia w demencji
 • Ćwiczenia dla mózgu – czy istnieje takie pojęcie?
 • Jak przygotować osobę żyjącą z demencją do ćwiczeń?
 • Jak projektować trening dla osób z demencją?
 • Czy choroby mózgu będą dotyczyć nas bardziej ze względu na duży procent osób pracujących cały dzień przed komputerem? Czy taka praca siedząca wpływa negatywnie na nasz mózg?
 • Jak radzić sobie ze spastyką?
 • Pozycjonowanie
 • Transfery
 • Opiekunowie poprzez obciążenie w opiece również narażeni są na rozwój demencji
 • Profilaktyka demencji

Warsztaty praktyczne

 • Przykładowe formy ćwiczeń na krzesłach
 • Relaksacja, gimnastyka umysłu

Wydarzenia kulturalne dla osób z demencją

Sądecki Dzień Mózgu 2024 to część projektu finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

W ramach wydarzeń kulturalnych zaplanowano arteterapia - 9 marca w godzinach 10.00 – 12.00 w Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ. Zapisy pod numerem telefonu: 662 159 911. To nie wszystko. Przewidziana jest też muzykoterapia – 13 marca. To wydarzenie zamknięte dla podopiecznych domu seniora „Pogodne Dni” oraz ich rodzin.

Współorganizatorem Sądeckiego Dnia Mózgu 2024 jest Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Głównym partnerem Małopolskie Centrum Kultury Sokół, a partnerem merytorycznym związek Alzheimer Polska.

[email protected], źródło: Fundacja „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera” w Nowym Sączu, fot. TheDigitalArtist/Pixabay.com – zdjęcie ilustracyjne.Dziękujemy za przesłanie błędu