Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 14 maja. Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja
07/06/2022 - 10:50

Nauka zawodu i polityka. W szkole w Nawojowej to dobrze idzie ze sobą w parze

– Warto wiedzieć co się dzieje w naszym kraju i jak funkcjonuje państwo - mówią uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Nawojowej, którzy uczestniczyli w konkursie na temat historii polskiego parlamentaryzmu. Przyszłych techników weterynarii, specjalistów od żywienia czy architektów krajobrazu, do udziału w tych zmaganiach nie trzeba było namawiać. Z testem, który musieli rozwiązać w kwadrans poradzili sobie znakomicie, choć niektóre pytania były naprawdę trudne

Jaka jest rola marszałka sejmu, a jak jest rola marszałka senatu? Ilu posłów zasiada w Sejmie, jak długo trwa jego kadencja, między innymi na takie pytania musieli odpowiadać uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych imienia Wincentego Witosa w Nawojowej, którzy uczestniczyli w konkursie na temat historii polskiego parlamentaryzmu. Były też pytania dotyczące konstytucji i narodowych symboli. Test, który trzeba było rozwiązać, łatwy nie był.

Czy przyszli technicy weterynarii, specjaliści od żywienia czy architekci krajobrazu w sposób szczególny interesują się historią i polityką?  

- To zainteresowanie na pewno rozbudził nasz historyk Arkadiusz Herzberg, który naucza z wielką pasją i potrafi pobudzić młodzież do dyskusji mówi dyrektor placówki Michał Bulzak.  - Sam konkurs to wynik współpracy naszej szkoły z lokalnymi parlamentarzystami, którzy umożliwiają nam wizyty w Sejmie i Senacie, połączone ze zwiedzaniem Warszawy. Niemal każda klasa miała okazję pojechać do stolicy. Te wyjazdy nieco zaburzyła, pandemia, ale myślę, że teraz to wszystko nadrobimy – dodaje dyrektor szkoły.

Organizację konkursu wzięła na siebie poseł Prawa i Sprawiedliwości Barbara Bartuś. Uczniowie klasy,  o profilu hodowla koni, witali ją na trzymanych w szkolnej stajni wierzchowcach. Posłance wręczono nawet marchew dla obłaskawienia rumaków.

- Parlamentarzystka sama przygotowała konkursowe pytania. Jak wskazywała, warto pobudzać zainteresowanie młodzieży życiem społecznym i politycznym własnego kraju.   

- Każdy z tych młodych ludzi już ma lub wkrótce będzie miał, prawo wyborcze. Chodzi o to, żeby znali swoje prawa i znali też obowiązki. Takie pytania także pojawiają się w rozwiązywanym przez nich teście. Generalnie jest tam wszystko, co powinien wiedzieć każdy obywatel kraju.

To także sposób na kształtowanie patriotyzmu, co zyskuje szczególny wymiar teraz, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Właśnie teraz o patriotyzmie warto mówić – dodaje posłanka.  

Tę opinie podzielają członkowie konkursowej komisji, radni powiatu nowosądeckiego, Edward Ciągło i Joanna Szewczyk-Kubacka.  

- Dzięki takim konkursom młodzież zdobywa wiedzę historyczną o naszej przeszłości. Pamięć o naszych przodkach jest konieczna – podkreśla Edward Ciągło. -  Chodzi o to, żeby młodzież czuła szacunek dla swoich rodziców, dla swoich dziadków… Przez to buduje się też przywiązanie do naszego regionu.

-  To także sposób na kształtowanie świadomości wyborczej – dodaje Joanna Szewczyk-Kubacka. - Kiedy  młodzież wejdzie w pełnoletniość, w realny sposób będzie mogła wpływać na zmiany w naszym kraju, sprzyjające jego rozwojowi, jak i rozwojowi Sądecczyzny.

Jeden z uczestników szkolnego konkursu,  Maciek Mróz, uczeń trzeciej klasy o profilu architektura krajobrazu przyznaje, że warto interesować się tym, co dzieje się w kraju. – Uważam, że każdy obywatel powinien śledzić bieżące wydarzenia w polskiej polityce i wiedzieć, jak funkcjonuje państwo, w którym żyje.

 - Kiedyś chciałabym zostać dietetyczką, ale w kręgu moich zainteresowań jest też historia Polski, szczególnie ta współczesna, po 1989 roku - mówi Aurelia Skoczeń, z klasy profilu technik żywienia.

Nauczyciel historii Arkadiusz Herzberg, pytany o to, jak wśród uczniów zespołu szkół technicznych udało mu się wzbudzić zainteresowanie historią i polityką, przywołuje zdanie wypowiedziane przez niemieckiego filozofa Friedricha Nietzschego.

- Kiedy spoglądasz w otchłań,  ona również patrzy na ciebie. Ja bym to odwrócił. Jeżeli my nie zainteresujemy się polityką, to polityka zainteresuje się nami. Moi uczniowie sami inicjują na lekcji dyskusje i muszę przyznać, że mają swoje sprecyzowane poglądy. Sami zadają też pytania dotyczące palących problemów naszego kraju czy sporów toczących się wokół rządowych programów społecznych takich jak 500 plus, aborcja czy in vitro.

Jak podkreśla Arkadiusz Herzberg, to zainteresowanie historią, polityką i problematyką społeczną sprawiło, że do udziału w konkursie nie trzeba było nikogo namawiać.  - Zgłosiło się ponad czterdzieści osób. Byłoby zapewne więcej, ale mamy teraz gorący czas egzaminów zawodowych, część klas już skończyła zajęcia i uczniowie odbywają teraz praktyki – mówi nauczyciel   

Ci, którzy w konkursie uczestniczyli, walczyli o nagrodę ufundowaną przez  poseł Barbarę Bartuś, trzydniowy pobyt w Warszawie.

Ta nagroda przypadła pierwszej piątce uczniów, którzy osiągnęli najlepszy wynik testu.

Aurelia Skoczeń – klasa III Dp
Elżbieta Złocka – klasa I D
Maciej Mróz – klasa III AEg
Wiktor Rumin – klasa IAE
Amelia Słowińska – klasa IIAE
 

Konkurs o historii parlamentaryzmu w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Nawojowej odbył się po raz pierwszy. – Skoro start tego przedsięwzięcia był  taki udany i wzbudził zainteresowanie uczniów,  już teraz mogę powiedzieć, że będziemy go też organizować w kolejnym roku szkolnym - mówi Michał Bulzak, dyrektor placówki (jagienka.michalik@sadeczanin,info) fot. jm

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Nawojowej zmagali się z konkursowym testem z historii polskiego parlamentaryzmu




Konkurs zorganizowała poseł Barbara Bartuś, wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego i członek Rady Politycznej Prawa i Sprawiedliwości.






Dziękujemy za przesłanie błędu