Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 2 grudnia. Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny
04/09/2023 - 14:00

Łabowa/Hala Łabowska: upamiętnią ks. Gurgacza i żołnierzy PPAN

Po raz kolejny, już 9 września na Hali Łabowskiej w Łabowej odbędą się uroczystości upamiętniające kapelana sądeckich Niezłomnych ks. Władysława Gurgacza.

Po raz kolejny, już 9 września na Hali Łabowskiej w Łabowej odbędą się uroczystości upamiętniające kapelana sądeckich Niezłomnych ks. Władysława Gurgacza.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 9.30 na cmentarzu parafialnym w Nawojowej od Apelu Poległych i złożenia kwiatów przy obelisku upamiętniającym Żołnierzy PPAN Oddziału „Żandarmeria” i jego dowódcę kpt. Stanisława Pióro.

Już o godzinie 10.30 w Łabowej pod Urzędem Gminy złożone zostaną kwiaty przy pomniku ks. Władysława Gurgacza. O godzinie 12 na Hali Łabowskiej odbędzie się msza polowa w intencji kapelana i Żołnierzy PPAN Oddziału „Żandarmeria” a potem Apel Poległych przy pamiątkowym obelisku.

W godzinach od 15 do 16 odbędzie się prelekcja IPN z Krakowa a potem organizatorzy zapraszają do wspólnej dyskusji m.in. z rodzinami Bohaterów Niezłomnych.

Łabowa będzie miała już drugi nowy most w tym roku. Zobacz gdzie

Dojazd na Halę Łabowską odbywać się będzie we własnym zakresie - do Łabowej lub Maciejowej, Składzistego a dalej za szlakiem na Halę Łabowską. Na Łabowską można też dojść od strony Rytra, Piwnicznej i Łomnicy.

Organizatorami uroczystości są Fundacja „Osądź mnie Boże”, Lasy Państwowe, Gmina Łabowa oraz krakowski oddział IPN.

Ks. Władysław Gurgacz (ur. w 1914 r. w Jabłonicy Polskiej k. Brzozowa) był kapelanem oddziału partyzanckiego Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, działającej na Sądecczyźnie w latach 1947–1949. Partyzanci mieli kryjówki w Beskidzie Sądeckim, a jeden z obozów leśnych był pod Halą Łabowską.

Aresztowany przez UB w Krakowie w 1948 roku, w pokazowym procesie, ks. Gurgacz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 14 września 1949 roku w więzieniu na Montelupich. Kapłan spoczywa na Cmentarzu Rakowickim. Jego grób odnaleziono dopiero w latach 60-tych. 14 czerwca 2008 prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie ks. Władysława Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ks. Władysław Gurgacz patronuje ulicom w Krynicy, Krakowie i w Nowym Sączu. Tu jego imię nosi także bursa jezuicka dla chłopców przy ul. Św. Ducha.  ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info / UG w Łabowej) © Materiał chroniony prawem autorskim
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu