Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 24 sierpnia. Imieniny: Bartosza, Jerzego, Maliny
23/12/2018 - 08:30

Do otwarcia w 2068 roku. W budynek muzeum wmurowali kapsułę czasu

W Muzeum Regionalnym „Państwa Muszyńskiego” w Muszynie odbył się finisaż wystawy „Sto kolekcjonerskich eksponatów na stulecie Odzyskania Niepodległości”. Jego uczestnicy wmurowali w ścianę budynku kapsułę czasu z napisem „do otwarcia 10 listopada 2068 roku”. Kilkunastoletni obecnie stypendyści „Almanachu Muszyny” zobowiązali się, że za 50 lat uroczyście ją otworzą.

W ścianę Muzeum Regionalnego „Państwa Muszyńskiego” w Muszynie wmurowano wczoraj (22 grudnia) kapsułę czasu, którą będzie można otworzyć dopiero 10 listopada 2068 roku”.  Znalazły się w niej m.in.: karta z podpisami uczestników wernisażu wraz ze zdjęciami z 10 listopada 2018 roku, informacja o obecnych władzach samorządowych Muszyny i podpis burmistrza Jana Golby oraz  władz Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny. 

Nie zabrakło też opisu wystawy „Sto kolekcjonerskich eksponatów na stulecie Odzyskania Niepodległości” i uchwały władz Muszyny z lat 1914–1918.

Na wystawę złożyło się dziesięć działów: „Jeszcze Polska nie zginęła – artefakty patriotyczne”, „Orły – czyli trwanie przy polskości”, „Wodzowie – nie tylko na polu bitwy – zachowajmy ich w pamięci”, „Muszyna, Krynica, Żegiestów – jak to było w roku 1918?”, „Mapy – bez Polski, z Polską wrysowywaną i wreszcie z Polską”, „Przed epoką fotografii – drzeworyty i litografie dokumentujące zabytki Doliny Popradu”, „Kolej – otwarcie Doliny Popradu na świat”, „Od CK do Polski Niepodległej – nie wyrzucajcie dawnych dokumentów, to świadkowie historii!”, „Stara szafa – czyli muszyńskie i krynickie varia” oraz ostatni, zatytułowany  „Wanda i Seweryn  – u progu Niepodległości Polski pojawili się w Muszynie i z nią związali swój los”.

Wystawa miała także cel edukacyjny, a towarzyszyła jej multimedialna prezentacja.

Jej opis oraz uchwały władz Muszyny z lat 1914–1918 zamieszczone zostały na www.almanachmuszyny.pl

Ekspozycję zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny.

(MK) żródło materiały prasowe

fot. Stowarzyszenie Przyjaciół Almanach Muszyny

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu


Sierpniowy miesięcznik "Sądeczanin"