Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 lutego. Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany
10/09/2023 - 10:35

Zdarzył się cud w Krynicy na deptaku. Co powie burmistrz Ryba? [ZDJĘCIA][WIDEO]

Ależ dmuchał i chuchał na swój dopiero powstający, nowy deptak burmistrz Piotr Ryba, kiedy w Krynicy odbywało się Forum Ekonomiczne. Ponoć strasznie się bał, że tymczasowe hale Forum mu go uszkodzą. Przez te jego bojaźń konferencja przeniosła się do Karpacza. Teraz stał się cud. Po uzdrowiskowej promenadzie, w najlepsze hulają ciężkie maszyny i stawiają wielkie namioty, bo impreza pod auspicjami marszałka Witolda Kozłowskiego takich ograniczeń widocznie już nie ma. - Przecież burmistrz zapewniał, że nie pozwoli na „siermiężną zabudowę deptaka” – oburza się krynicka radna Iwona Grzebyk-Dulak, której mieszkańcy przesłali zdjęcia „z placu budowy”. Wtóruje jej radna Małgorzata Król. Radne wieści z Krynicy otrzymały na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

A przecież nie wolno było deptać deptaka

Zdjęcia z placu budowy na  deptaku mieszkańcy Krynicy przesłali też do redakcji „Sądeczanina”. Nie są  w stanie zrozumieć tego, że  Forum Ekonomiczne z powodu deptaka, którego nie wolno było deptać, przeniosło się na Dolny Śląsk.  Nie rozumieją tego też  dwie krynickie radne, Iwona Grzebyk-Dulak i Małgorzata Król. O szykowaniu uzdrowiskowej promenady do imprezy pod auspicjami marszałka Witolda Kozłowskiego, dowiedziały się w Karpaczu.  

- Spotykamy tutaj mnóstwo ludzi, którzy nie pojmują, że taka wielka konferencyjna impreza z Krynicy przeniosła się do Karpacza. My również tego nie pojmujemy, bo cały problem polegał na tym, że w uzdrowisku na deptaku były rozkładane namioty i że ich montaż oraz  demontaż trwał zbyt długo – mówi Iwona Grzebyk-Dulak.

- Teraz dotarły do nas informacje, że są tam ciężkie maszyny i montowane są namioty. Jak to możliwe! Przecież burmistrz Piotr Ryba  na łamach mediów zapewniał mieszkańców miasta,  że nie pozwoli „na siermiężną zabudowę” deptaka – dodaje radna i przywołuje ustalenia, jakie zapadły podczas spotkania  burmistrza  z szefem  rady programowej Forum Ekonomicznego Zygmuntem Berdychowskim.

Czytaj też Jest blisko 6 tysięcy gości! A mogli przyjechać do Krynicy. Wystartowało Forum Ekonomiczne w Karpaczu. [ZDJĘCIA]

Co mówił burmistrz Ryba

- W tym spotkaniu uczestniczyli też radni i dobrze pamiętam, że organizator Forum zgodził się na warunki krynickiego samorządu, żeby doprowadzić do wcześniejszego demontażu konferencyjnego miasteczka. Nie jest prawdą to, co funkcjonuje w przestrzeni publicznej, że takiej zgody nie było. Zgoda była i warunki tej umowy bez problemu zostałyby spełnione. Na  Forum w Karpaczu demontaż namiotów rozpoczyna się już w ostatni dzień wieczorem. Tak więc istnieje taka możliwość – wskazuje Grzebyk-Dulak.

Więc jak to jest? - pyta radna. -Krynica Forum, może mieć zabudowany deptak, a Forum Ekonomiczne takiej możliwości nie miało? Tak naprawdę wystarczyło dojść do porozumienia, żeby montaż namiotów odbywał się w krótkim czasie,  tuż przed Forum, a ich demontaż zaraz po zakończeniu konferencji. Jak można było pozwolić na to, żeby impreza o takiej randze opuściła Krynicę – oburza się radna.

Czytaj też Kręci się biznes w Karpaczu, nie w Krynicy. Nikt tu nie narzeka na tysiące gości, którzy przyjechali na Forum [ZDJĘCIA] 

Czy można policzyć, jakie straty z tego powodu poniosła Krynica?

Zamienione w gigantyczne centrum ekonomiczne uzdrowisko to nie były tylko trzy dni wizyt czołowych polityków i przedsiębiorców z kraju i zagranicy. To był także impuls dla lokalnego biznesu, który z marki Forum czerpał  wymierne korzyści.

Forum Ekonomiczne to było dla Krynicy ważne wydarzenie z wizerunkowego i biznesowego punktu widzenia, szczególnie dla branży hotelarskiej, która zyskiwała  konkretny zastrzyk gotówki. Goście konferencji zapełniali nie tylko hotele i pensjonaty. Uczestniczący w konferencjach politycy, przedsiębiorcy czy dziennikarze nie funkcjonowali  przecież w zamkniętej przestrzeni na deptaku. Korzystali z okolicznych kawiarni, restauracji i sklepów. Dla lokalnego biznesu to był spory zarobek i zastrzyk pieniędzy zdobyty w ciągu zaledwie kilku dni, także nadzieja, że goście - ci z kraju i zagranicy -  w przyszłości powrócą do Krynicy jako turyści. Dla samorządu, to były pieniądze z podatków płaconych przez przedsiębiorców.

Te mechanizmy są oczywiste dla radnej Małgorzaty Król. - Na Forum Ekonomicznym zarabiają i ci duzi i mali przedsiębiorcy. Co warte podkreślenia, dają zatrudnienie innym, kupują usługi, towary i płacą podatki. A to są duże pieniądze. Dzięki temu samorząd może finansować z tego szereg różnych potrzeb mieszkańców. To są korzyści, które odczuwają wszyscy, choć czasem nie zdają  sobie z tego sprawy - argumentuje radna.

Czytaj też Pokazują jak z talentem robić biznes. O sądeckich przedsiębiorcach głośno na Forum Ekonomicznym w Karpaczu

Czy Forum Ekonomiczne wróci do Krynicy?

Radne deklarują, że nie tylko zainteresują się placem budowy na krynickim deptaku, o który tak się zamartwiał burmistrz Piotr Ryba, kiedy stawiano tam  tymczasowe hale dla Forum Ekonomicznego.  Jak mówią,  będą zabiegać o to, żeby konferencja powróciła do Krynicy.

- Mamy nadzieję, że uzdrowisko znowu będzie gospodarzem Forum Ekonomicznego - mówi Małgorzata Król. - Przez wiele lat byłam pracownikiem samorządu. Widziałam moment, kiedy Forum się rodziło, kiedy dorastało, kiedy rozkwitało… Teraz jest taki czas, gdy dziecko dorosło i  poszło w świat zdobywać nowe doświadczenia. Ale to  była, jest i będzie impreza krynicka. Myślę, że Karpacz, który dostrzegł korzyści płynące z  takiego przedsięwzięcia, powinien zrobić swoją własną imprezę, wypracować własną markę, bo to Forum zawsze będzie kojarzone z Krynicą. Ono ma tam swoje korzenie i tam jest jego rodzinny dom. I do tego domu Forum Ekonomiczne powinno wrócić. Zrobimy wszystko, żeby tak się stało – zapewniają Iwona Grzebyk-Dulak i  Małgorzata Król.

Czytaj też Forum Ekonomiczne to perfekcyjna organizacyjna machina, ale Zygmunt Berdychowski zawsze denerwuje się tak samo [WIDEO]

Co powie Ryba?

Jak to jest z tym stawianiem namiotów, którym tak niechętny był krynicki burmistrz? Co teraz powie Ryba? Na pewno zadamy to pytanie burmistrzowi. ​(jagienka,[email protected])
[Aktualizacja]
Od burmistrza Krynicy-Zdroju otrzymaliśmy taką odpowiedź:
- Zachęcam się do zapoznania się moim oficjalnym profilem na fb i odpowiedzią na Wasz kolejny atak na moją osobę. Burmistrz Krynicy-Zdroju Piotr RybaDziękujemy za przesłanie błędu