Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
01/05/2024 - 12:50

Nowe ułatwienia i większe dofinansowanie dla kupujących samochody elektryczne, rząd podał szczegóły

Dwie dobre wiadomości dla zmotoryzowanych Polaków podał 30 kwietnia minister finansów. Po pierwsze nie będzie podatku od samochodów spalinowych, a po drugie rząd szykuje duży program wsparcia zakupu samochodów elektrycznych na znacznie korzystniejszych warunkach niż obecnie.

W ramach rewizji Krajowego Planu Odbudowy – KPO utworzony zostanie nowy instrument finansowy dotyczący pomocy w nabyciu pojazdów zeroemisyjnych przez osoby fizyczne. Rozwiązanie pozwoli na popularyzację technologii i zwiększenie liczby pojazdów elektrycznych w Polsce.

Dopłata na zakup, ale i wynajem aut elektrycznych

Nowy program będzie dotyczyć dotacji na zakup, leasing lub wynajem długoterminowy pojazdów zeroemisyjnych (elektrycznych). W przypadku dotacji do zakupu używanego pojazdu, pomoc pokrywać będzie część ceny. Wsparcie wyniesie nie więcej niż 40 tys. zł dla osoby fizycznej.

W przypadku leasingu czy wynajmu długoterminowego, wysokość wsparcia nie będzie mogła przekroczyć wielkości opłaty wstępnej. Wsparcie będzie podwyższone o 10%, jeśli dana osoba złoży zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu spalinowego, który był w jej posiadaniu od co najmniej trzech lat.

Dodatkowa dopłata dla osób o najniższych dochodach

Aby umożliwić nabycie pojazdu przez osoby mniej zamożne, wsparcie będzie zwiększone o kolejne 10%, jeśli dochód danej osoby był niższy niż 135 tys. zł (za rok poprzedzający złożenie wniosku o dotację).

W celu ograniczenia wsparcia najdroższych pojazdów elektrycznych, wprowadzony zostanie limit cenowy. W przypadku pojazdów nowych będzie to 225 tys. zł, a w przypadku pojazdów używanych – 150 tys. zł.

Z kolei kupowany lub leasingowany albo wynajmowany długoterminowo pojazd używany nie będzie mógł być starszy niż cztery lata.  [email protected]) fot. distelAPPArat/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu