Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
19/05/2023 - 23:55

Zapytaliśmy premiera czy znajdzie się prawny bat na przeciwników budowy „sądeczanki”? Co odpowiedział? [WIDEO]

Migające koguty, eskorta policji… kierowca rządowej limuzyny, która wiozła Mateusza Morawieckiego z Krakowa do Nowego Sącza, mógł wdepnąć w gaz na dk 75, żeby premier na czas zjawił się w Newagu, gdzie podczas spotkania z dziennikarzami mówił o sukcesach przedsiębiorstwa i polskiej gospodarki. Ale szef rządu musiał też odpowiedzieć na pytanie „Sądeczanina” czy naprawdę nie ma bata na samorządy, które blokują budowę nowej drogi do Brzeska.

czytaj też Trzeba się szykować na pogrzeb „sądeczanki”? Chcą zablokować budowę nowej drogi do Brzeska  

Alternatywny wariant z budową tunelu pod Justem, taki kompromis w rozpętanej na nowo wojnie o „sądeczankę” proponuje  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.  Ta próba  rozejmu to reakcja na groźby Czchowa, Gnojnika i Łososiny Dolnej, które chcą  zablokować inwestycję, bo nie godzą się na przebieg drogi wskazany przez inwestora. Czy uda się osiągnąć kompromis?

Na razie to pytanie pozostaje bez odpowiedzi.  Jeśli się nie uda, inwestycja może podzielić los Beskidzkiej Drogi Integracyjnej czyli ważnego fragmentu ekspresówki S52 między Bielskiem – Białą a Głogoczowem. Władze centralne zapowiadają budowę tej trasy od początku lat dwutysięcznych. Środowiskowa decyzja dla inwestycji została wydana w 2018 roku, ale zaskarżyły ją byłe władze Wadowic i stowarzyszenie „Wolne Wadowice”. W Wojewódzkim Sadzie Administracyjnym skargę odrzucono, ale na tym nie koniec. Teraz  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad czeka na rozpatrzenie sprawy przez Naczelny Sąd Administracyjny.

Ten przykład proceduralnego paraliżu ważnej, krajowej inwestycji dziennikarka „Sądeczanina” przywołała w pytaniu zadanym premierowi Morawieckiemu  podczas konferencji prasowej w Newagu. Czy możliwe jest, żeby niekończące się odwołania przeciwników inwestycji mogła ukrócić specustawa?  - pytała  Jagienka Michalik.

czytaj też Premier Morawiecki przyjechał do Nowego Sącza. Komu jest głupio, kto jest strusiem, a kto lokomotywą [WIDEO][ZDJĘCIA]

- Po stronie rządu zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, aby zabezpieczyć finansowanie tej inwestycji. Jednak wedle mojej wiedzy protesty samorządowców na drodze od Brzeska do Nowego Sącza cały czas powodują opóźnianie tej inwestycji.

Po pierwsze mogę zaapelować do nich, aby nie dokonywali tych opóźnień, ponieważ każde działanie powoduje  to, o czym pani mówiła, brak drogi zapewniający komfort jazdy i bezpieczeństwo – mówił premier Morawiecki i zadeklarował, że  wraz z posłami Zjednoczonej Prawica podejmie ten temat.

- Zastanowimy się, co jeszcze zrobić, żeby przekonać samorządowców. Czy  potrzebna jest specustawa? Nie mogą odpowiedzieć w tym momencie, ponieważ nie chcemy tego robić w konflikcie ze środowiskami lokalnymi.

Bardzo mocno apeluję do wszystkich mieszkańców i samorządów na trasie od Brzeska do Nowego Sącza, żeby czy to poprzez lokalne referenda, czy też inne sposoby, wypracować konsensus w tej sprawie – dodał  Mateusz Morawiecki. ([email protected])  Dziękujemy za przesłanie błędu