Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 6 czerwca. Imieniny: Laury, Laurentego, Nory
24/05/2024 - 08:00

Przybywa odmów przyłączenia energii z fotowoltaiki. A miało być tak pięknie...

Ci, którzy zainwestowali w domowe instalacje fotowoltaiczne po wprowadzeniu dwa lata temu net-billingu, mają powody do niezadowolenia. Ceny energii wysyłanej do sieci maleją, a do tego dochodzą problemy z wyłączeniami fotowoltaiki w czasie szczytów produkcji, z powodu zbyt wysokiego napięcia w lokalnych sieciach. Do tego przybywa odmów przyłączenia energii z OZE.

A było tak pięknie

Najpierw był hurraoptymizm i inwestycyjny boom, potem zaczęły się kłopoty z  fotowoltaiką. Jednych wyłączają w upalne dni, innym odmawiają przyłączenia. Wszystko przez sieci przesyłowe, które  niemal w całym kraju nie są dostosowane do pojawiających się takich nowych mocy. I choć na ich modernizację idą miliardy złotych, to na poprawę sytuacji potrzeba przynajmniej pięciu lat, oceniają eksperci.

Czytaj też Podwyżka cen prądu większa niż zapowiadali. To będą rachunki grozy  

 Przybywa odmów przyłączenia energii z fotowoltaiki

Na razie przybywa odmów przyłączenia energii z OZE. Jak właśnie poinformował Urząd Regulacji Energetyki (URE) w 2023 roku suma mocy ze wszystkich negatywnie rozpatrzonych wniosków, złożonych do operatorów,  to 83,6 GW.  Odpowiada to liczbie 7448 odmów. Dla porównania, w roku  2023 Urząd odmówił przyłączenia ponad 51 GW mocy, i wydał 7023 odmowy przyłączenia.

Jak wyjaśnia URE w sprawozdaniu za ubiegły rok,  wartość 83,6 GW jest sumą mocy ze wszystkich wniosków o przyłączenie, które zostały złożone do operatorów sieci dystrybucyjnej oraz przesyłowej w 2023 roku i które rozpatrzono odmownie.

Czytaj też Rewolucja za biurkiem. Już za kilka dni wchodzą w życie nowe zasady dla pracujących przy komputerach

Jak to tłumaczy Urząd Regulacji Energetyki

 - Jednocześnie nie jest to realna wielkość mocy, dla której nie uzyskano przyłączeń w minionym roku – zaznacza regulator i   wyjaśniając, że niejednokrotnie dany przedsiębiorca kilka razy składa te same wnioski o przyłączenie do różnych miejsc w sieci. - W konsekwencji łączna wielkość mocy we wnioskach, które rozpatrzono odmownie jest wyższa od tej, dla której nie uzyskano przyłączeń - stwierdził regulator.

Czytaj też Te branże są teraz na absolutnym topie. Co robić, żeby dobrze zarobić, także w Nowym Sączu 

W ocenie prezesa URE rozwiązaniem problemu odmów wydawania warunków przyłączenia odnawialnych źródeł energii do sieci, a także sposobem na usprawnienie oraz poprawę transparentności tego procesu jest jego cyfryzacja oraz szersze wykorzystanie możliwości przyłączenia na zasadach komercyjnych. ([email protected])







Dziękujemy za przesłanie błędu