Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 czerwca. Imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli
18/06/2024 - 05:20

Kwota wolna od podatku ma być jeszcze wyższa niż 60 000 zł. Ile wyniesie, kto nie zapłaci PIT w ogóle

Minister finansów przesunął termin wprowadzenia obiecanej podczas wyborów kwoty wolnej od podatku do wysokości 60 tys. zł poza rok 2024, podobnie jak inne zmiany w PIT – w tym wprowadzenie ulgi w podatku Belki, Tymczasem w Sejmie jest już procedowany poselski projekt ustawy zmieniającej tylko kwotę wolną od podatku. Co ważne, daje on możliwość korzystania z kwoty wolnej wyższej niż 60 tys. zł.

Projekt ustawy nowelizującej ustawę o PIT jest po pierwszym czytaniu w Sejmie – nie został odrzucony, ale skierowany do dalszym prac w komisji. Zmiany zgodnie z zapisem projektu miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.

To oznacza, że w praktyce co najmniej połowa Polaków nie będzie płacić podatku dochodowego od osób fizycznych: wszyscy zarabiający najniższą krajową, zdecydowana większość emerytów i innych świadczeniobiorców w ZUS itd.

Nowa kwota wolna w PIT: 60 tys. złotych na początek, podwyżka co roku

Kwota wolna od podatku po zmianach czyli od 1 stycznia 2025 r. ma być wyrażona nie konkretną kwotą w tabeli podatkowej, ale zmiennym parametrem: 12-krotnością najniższego wynagrodzenia. Jeśli jednak 12 proc. liczone od tak otrzymanej kwoty jest niższe niż 7 200 zł, to odliczenie od podatku z tytułu kwoty wolnej wynosi 7 200 zł.

W praktyce oznacza to, że dopóki minimalne wynagrodzenie za pracę brutto nie przekroczy kwoty 5 000 zł (12 razy 5 000 zł równa się 60 000 zł), pomniejszenie podatku z tytułu kwoto wolnej w PIT wynosić będzie 7 200 zł. Natomiast gdy najniższa krajowa przekroczy 5 000 zł, co roku kwota wolna od podatku będzie rosła.

Nie będzie więc już takiej sytuacji jak w przeszłości, że nawet bardzo dynamicznemu wzrostowi dochodów nie towarzyszyło podwyższanie kwoty wolnej – przez długie lata pozostawała ona w symbolicznej wysokości powodującej obniżenie podatku o nieco ponad 500 zł.

Realna kwota wolna od podatku od 2025 roku: 73 009 zł a potem jeszcze więcej

W praktyce u osób zarobkujących nawet wynagrodzenia mocno przekraczające 5 000 zł brutto miesięcznie nie będą powodowały obowiązku zapłaty PIT. Wszystko dlatego, że podatek wylicza się od podstawy opodatkowania, ta zaś jest wynikiem odjęcia od kwoty brutto zarobku m.in. składek na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne, w tym emerytalne.
To sprawia, że obecnie – nim kwota wolna nie przekroczy 60 000 zł – nie wystąpi podatek do zapłaty od wynagrodzenia do wysokości 6 084 zł, bo „realna” kwota wolna odpowiadać będzie rocznemu dochodowi w wysokości 73 009 zł.

W uzasadnieniu projektu nowelizacji potrzebę zmian w ustawie o PIT uzasadniono w sposób następujący: „Wprowadzenie zmian proponowanych w niniejszym projekcie spowoduje urealnienie kwoty wolnej. Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma na celu podniesienie kwoty wolnej od podatku dla wszystkich do wysokości równej dwunastokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, ale nie mniejszej niż 60 000 zł. Celem niniejszej zmiany jest zmniejszenie wysokości klina podatkowego, podwyższenie płac netto większości obywateli, oraz ustalenie bardziej sprawiedliwych obciążeń podatkowych poprzez wyrównanie kwoty wolnej dla wszystkich oraz oparcie systemu podatkowego na elementarnej zasadzie prawa podatkowego, tj. zasady zdolności płatniczej”.      [email protected]) StockSnap/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu