Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 27 maja. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
13/05/2024 - 21:30

Będzie nowy zasiłek pogrzebowy: ale 7000 zł czy 9000 zł, a może tylko 2000 złotych

Rząd realizuje obietnicę wyborczą i podwyższa zasiłek pogrzebowy. Aktualnie wynosi on 4 000 zł i nie pokrywa kosztów pochówku. Zasiłek ma być podwyższony do 7 000 zł, ale na tym nie koniec. Od kiedy zmiany?

Zgodnie z zapowiedziami rządu podwyższony zasiłek pogrzebowy ma obowiązywać już niedługo, bo od 1 lipca 2024 roku. Projekt zmienianych przepisów przewiduje jednak, że niektóre osoby mogą otrzymać 2 000 zł takiego zasiłku, a inne nawet 9 000 zł.

Zasiłek pogrzebowy: kto dostanie

Zgodnie z przepisami ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zasiłek pogrzebowy dostanie każdy, kto spełnia jeden z poniższych warunków:

  • jest objęty ubezpieczeniem rentowym w ZUS, pobiera emeryturę albo rentę i zmarły był z jego rodziny,
  • zmarły był objęty ubezpieczeniem rentowym w ZUS, pobierał emeryturę lub rentę albo spełniał warunki, żeby dostać emeryturę albo rentę,
  • zmarły nie miał ubezpieczenia, ale pobierał zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne po ustaniu ubezpieczenia.

Zasiłek pogrzebowy może dostać każdy, kto zapłacił za pogrzeb. Może to być osoba z rodziny zmarłego, ale także osoba obca lub instytucja (pracodawca, dom pomocy społecznej, gmina, powiat, osoba prawna kościoła lub związek wyznaniowy).

Kto jest z rodziny zmarłego albo jest spoza rodziny i płaci za pogrzeb dostanie zasiłek, jeśli złoży w ZUS wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego (Z-12), odpis skrócony aktu zgonu (na wniosek oddział ZUS sam może uzyskać odpis skrócony aktu zgonu z urzędu stanu cywilnego) oraz rachunki i dokumenty potwierdzające poniesione koszty.

ZUS wypłaca zasiłek w ciągu 30 dni, najlepiej podać konto bankowe – wtedy przelewa pieniądze. Teraz jest to kwota 4 000 zł, od 1 lipca będzie 7 000 zł.

Zasiłek pogrzebowy 2 000 zł albo nawet 9 000 złotych: dla kogi

Zdarza się jednak, że zasiłek pogrzebowy z ZUS nie przysługuje. Wtedy można wnioskować o rekompensatę choć części kosztów pochówku do gminy – ta może wypłacić je w formie tak zwanego celowego na podstawie ustawy o pomocy społecznej.
Ta ustawa ma bowiem być też znowelizowana i na podstawie odpowiedniego zapisu zasiłek celowy ma przysługiwać także na pokrycie kosztów pogrzebu w wysokości 2 000 zł.

Co ważne, o taki zasiłek 2 000 zł będzie mogła wystąpić do gminy także osoba, która dostała lub oczekuje na zasiłek pogrzebowy z ZUS w wysokości 7 000 zł, o ile wykaże, że koszty pogrzebu były dużo wyższe – ale nie z powodu okazałej stypy, ale np. potrzeby sprowadzenia zwłok z zagranicy – w sumie więc można będzie uzyskać zwrot kosztów pochówku do 9 000 złotych.   [email protected]) fot. joaph/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu