Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
14/09/2023 - 07:10

Zakaz importu pszenicy i innych zbóż z Ukrainy będzie obowiązywał do odwołania

Rada Ministrów przyjęła uchwałę, która zakłada zakaz wjazdu na teren Polski ukraińskiego zboża. Polska wzywa Komisję Europejską, aby przedłużyła zakaz importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy po 15 września 2023 r. W przeciwnym wypadku Polska samodzielnie wprowadzi taki zakaz na poziomie krajowym.

Zakaz będzie obowiązywał do czasu, w którym uregulowane zostaną stosunki w sprawach rolnych pomiędzy Polską a Ukrainą.

Zakaz importu zboża z Ukrainy po 15 września

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie podjęcia działań mających na celu przedłużenie środków zapobiegawczych dotyczących przywozu z Ukrainy niektórych produktów, przedłożoną przez ministra rozwoju i technologii.

Rada Ministrów wzywa Komisję Europejską do:

  • przedłużenia po 15 września 2023 r. zakazu importu z Ukrainy 4 produktów rolnych: pszenicy, kukurydzy, rzepaku (rzepiku) i nasion słonecznika;

  • podjęcia natychmiastowych działań, w celu wypracowania rozwiązań pozwalających na stabilne i efektywne funkcjonowanie lokalnych producentów w Polsce i w Unii Europejskiej.

W przypadku, jeśli Komisja Europejska nie przedłuży zakazu importu zbóż z Ukrainy po 15 września, Polska wprowadzi taki zakaz na poziomie krajowym. Zakaz będzie obowiązywał do czasu, w którym uregulowane zostaną stosunki w sprawach rolnych pomiędzy Polską a Ukrainą.

Rząd nie zgadza się, aby ukraińskie zboże destabilizowało krajowy rynek rolny. Pomagamy naszemu sąsiadowi, ale musimy ochraniać polskich rolników.

Przypomnijmy, że Polska zawiązała z Węgrami, Słowacją, Rumunią i Bułgarią wielomiesięczną współpracę, aby wspólnie zabiegać o interesy rolników wobec Komisji Europejskiej. Dzięki staraniom 5 przyfrontowych państw, KE wprowadziła do 15 września zakaz importu zbóż z Ukrainy.

Korytarze solidarnościowe będą nadal działały

Jednocześnie korytarze solidarnościowe będą nadal działały, a ich funkcja, to dotarcie ze zbożem tam, gdzie najbardziej go brakuje, np. do krajów afrykańskich.

– Z moich rozmów z ministrami wynika, że nikt nie wyraził sprzeciwu wobec przedłużenia obowiązującego zakazu importu ukraińskich zbóż. Nie ma zatem żadnych podstaw merytorycznych, aby tej decyzji nie przedłużać po 15 września – poinformował szef resortu rolnictwa Robert Telus.   ([email protected]) fot panosbp/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu