Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
19/05/2024 - 09:05

Rolnicy mają więcej czasu na składanie wniosków o przyznanie pomocy finansowej

Ministerstwo rolnictwa informuje o przedłużeniu terminów. Wnioski o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 można składać do 1 lipca br. Termin składania zmian do wniosków również został wydłużony – do 16 lipca br.

Teraz jest więcej czasu na złożenie wniosków i zmian do wniosków niż wcześniej to zakładano.

Wydłużenie terminów składania wniosków: jaki powód

Zmiana terminów dotyczy płatności bezpośrednich, przejściowego wsparcia krajowego oraz działań obszarowych w ramach II filaru WPR.

Wniosek o przyznanie płatności może być także złożony później – w terminie 25 dni kalendarzowych po 1 lipca, tj. do 26 lipca 2024 r.

W przypadku opóźnienia będzie jednak stosowane zmniejszenie płatności w wysokości 1 proc. należnej kwoty płatności za każdy dzień roboczy.

Podstawę prawną stanowi rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie określenia dłuższego terminu składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach planu strategicznego dla wspólnej polityki rolnej na lata 2023-2027 oraz zgłaszania zmian do tych wniosków w 2024 r.

Jakie terminy nie zostały wydłużone

Terminy te nie dotyczą wniosków o przyznanie nowych form płatności bezpośrednich tj.: Płatności dla małych gospodarstw oraz Płatności w ramach ekoschematu „Grunty wyłączone z produkcji”.
W tym zakresie będą przygotowane odrębne przepisy, zgodnie z którymi do 31 sierpnia 2024 r. możliwe będzie:

  • wnioskowanie o Płatność dla małych gospodarstw oraz
  • zmiana wniosku, która będzie polegała na zawnioskowaniu o płatność w ramach nowego ekoschematu.

Rolnicy, którzy będą chcieli otrzymać Płatność dla małych gospodarstw oraz płatność w ramach nowego ekoschematu, muszą najpierw złożyć standardowy wniosek w podstawowym terminie – na obecnie obowiązujących zasadach.   [email protected]) fot. stevepb/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu