Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
26/07/2023 - 07:50

Zaczyna się! Szykuj się na wymianę licznika na prąd bo wszystkie muszą być cyfrowe. Ile to będzie kosztowało?

Decyzja o wymianie liczników – tradycyjnych na inteligentne zapadła już dawno – przewiduje taką operację uchwalone w 2021 roku Prawo energetyczne. Teraz jednak dopiero operacja wkracza w fazę realizacyjną. PGE Obrót, która obsługuje także odbiorców energii elektrycznej w Małopolsce, zakupiła właśnie 400 tys. takich liczników do wymiany.

Nowe inteligentne liczniki zamontowano już w 4 mln domów I mieszkań, ale wciąż pozostało do wymiany ponad 13 milionów. Operacja jest rozłożona na lata – zakłada się, że w 2028 roku do pomiaru zużycia prądu nie będzie już używany ani jeden tradycyjny licznik.

Wymiana liczników elektrycznych: co to da

Według wyliczeń ministerstwa klimatu operacja wymiany starych liczników mierzących prąd na nowe, inteligentne ma dać oszczędności rzędu ponad 11 miliardów złotych w ciągu 15 lat.

Skąd te korzyści? W przyszłości na pewno z korzystania z tzw. Elastycznych tary na energię elektryczną. Dzięki nim także gospodarstwa domowe mogą skorzystać na dużej zmienności cen energii elektrycznej jaka na giełdach panuje w różnych godzinach doby. Inteligentne liczniki same komunikują się z dostawcą i mogą wysyłać dane np. O poborze energii nawet kilka razy w ciągu minuty. Możemy więc zużywać więcej energii wtedy gdy jest najtańsza, np. robiąc duże pranie w upalne dni, oszczędzając zużycie prądu gdy energia jest najdroższa, np. w późnych godzinach wieczornych.

Co oczywiste, w tej sytuacji dostawcy energii nie będą musieli już korzystać z armii pracowników zatrudnianych tylko do odczytów energii. Sami też nie będziemy musieli odczytywać co jakiś czas stanu zużycia na licznikach i przekazywać go do dostawcy prądu – np. SMS-em – gdy z jakichś powodów kontroler nie mógł dokonać odczytu.

Nowe liczniki w każdym mieszkaniu i domu: ile to kosztuje

Cała operacja wymiany liczników ma się odbyć na koszt dostawców energii. Gospodarstwa domowe nie mają być z tego tytułu obciążone w żaden sposób kosztami.

Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że taka powszechna operacja zmobilizuje wielu oszustów – i działających przez Internet oraz telefon oraz osobiście – podszywając się pod pracowników firmy energetycznej. Jeśli więc będą żądali jakiejkolwiek opłaty, będzie to dowód, że są oszustami.

PGE Obrót, która dokonała zakupu liczników LZO – czyli inteligentnych – do wymiany na razie nie informuje, gdzie ma zamiar je teraz zainstalować – ani w woj. małopolskim, ani w dziewięciu innych, na terenie których działa. Gdy tylko będzie to wiadome, poinformujemy.  ([email protected]) fot. pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim

 







Dziękujemy za przesłanie błędu