Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 5 sierpnia. Imieniny: Emila, Karoliny, Kary
09/09/2016 - 14:30

Woda w Tropiu zatruta. Beczkowóz krąży po wsi

Mieszkańcy Tropia i części Roztoki – Brzeziny w gminie Gródek nad Dunajcem nie mogą korzystać z gminnego wodociągu z powodu zanieczyszczenia wody bakterią coli. W jaki sposób doszło do zatrucia wody – nie wiadomo. Wodociągiem zarządza komunalna spółka „Dunajec”.

To już drugi taki przypadek na Sądecczyźnie, bo zanieczyszczona jest również woda w Rytrze, o czym dzisiaj informujemy. 

Nasi Czytelnicy z Tropia wczoraj alarmowali, że władze gminy długo trzymały sprawę w tajemnicy.

„Według mojej informacji od czwartku 1 września dostarczana jest mieszkańcom wsi Tropie woda nie zdatna do picia. Woda zawiera bakterie coli i podobno gronkowca. Badania wody wykazały znaczne przekroczenia. Tymczasem prezes spółki „Dunajec”  twierdzi, że nic się nie dzieje i trwa rutynowe czyszczenie zbiornika w Tropiu. Dlaczego nikt nie mówi głośno co pijemy, czym nas trują! Wszystkiego dowiedziałem się pokątnie od pracownika Urzędu Gminy, to się nadaje do prokuratury!” – napisał do nas wczoraj mieszkaniec Tropia, zastrzegając sobie anonimowość.

Dzisiaj sprawdziliśmy u „źródła”.

- Zgadza się, rzeczywiście badania wody ze zbiornika w Tropiuwykazały bakterie coli – potwierdza zastępca wójta Mieczysław Hajduga. Samorządowiec mówi, że trwa chlorowanie zbiornika i władze gminy działają w porozumieniu z Sanepidem. Nie wiadomo w jaki sposób woda uległa zatruciu.  Ujęcia wody zlokalizowane są na działce byłego prezesa spółki wodociągowej oraz nad Dunajcem.

- Wywiesiliśmy ostrzeżenia, że surowa woda nadaje się tylko do celów gospodarczych, w żadnym razie nie do picia. Podstawiliśmy beczkowóz, który co dwie godziny przejeżdża przez wieś, a nawet niektórym starszym osobom dostarczamy wodę pod drzwi. Mamy nadzieję, że wciągu paru dni uporamy się z problemem – dodał Hajduga.    

Badania wody z Tropia przeprowadziła firma SGS Polska sp. z o.o.

Oto nieoficjalne wyniki badań:

Liczba bakterii grupy coli: 46 liczba jednostek tworzących kolonie/100 mililitrów

Liczba enterokoków kałowych: 5 liczba jednostek tworzących kolonie/100 mililitrów

Liczba Escherichia coli: 15 liczba jednostek tworzących kolonie/100 mililitrów

Miejsce pobrania próbki: Tropie, dz. nr 50/6, zbiornik wyrównawczy, woda uzdatniona.

(HSZ), fot. Spółka "Dunajec" w Gródku n.DunajcemDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)