Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
19/03/2024 - 19:30

Ważne zmiany w Ordynacji podatkowej. Najbardziej skorzystają podatnicy, którzy wygrali z fiskusem w sądzie

Ministerstwo Finansów zgłosiło do wykazu prac legislacyjnych rządu ustawę zmieniającą Ordynację podatkową. Ma być ona procedowana w drugim kwartale br., co oznacza, ze najprawdopodobniej zmiany zostaną wprowadzone do obrotu prawnego od 1 lipca 2024 roku. Na zmianach skorzystają przede wszystkim podatnicy, którzy w sporach sądowych ze skarbówką uzyskają korzystne wyroki.

Czego dotyczą zmiany? Są one realizacją wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, przed którym polska administracja skarbowa poniosła porażki, sądząc się z podatnikami.

Odsetki od nadpłaty za cały okres oczekiwania na pieniądze

Pierwsza zmiana jest korzystna dla osób, którym po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – TSUE, należy się nadpłata. Obecnie jeśli taki wniosek zostanie złożony, odsetki należą się podatnikowi jedynie od dnia złożenia wniosku do 30 dni po ogłoszeniu sentencji orzeczenia Trybunału.

Po zmianie odsetki będą naliczane za cały faktyczny okres oczekiwania na pieniądze – czyli od dnia złożenia wniosku aż do dnia, w którym podatnik otrzyma pieniądze z należnej mu nadpłaty.

Nie tylko polecony nadany na polskiej poczcie

Druga zmiana jest także korzystna dla podatników. Jeśli Ordynacja podatkowa podaje terminy, to domniemanie zachowania terminu w przypadku wysyłania przesyłką ma moc prawną tylko w przypadku datownika stempla pocztowego oficjalnego operatora, jakim obecnie jest Poczta Polska.
Po zmianie może to być dowolny operator a nawet firma kurierska zajmująca się doręczaniem korespondencji na ternie Unii Europejskiej.

W przypadku zaś gdy takie pismo zostanie nadane w kraju nie należącym do Unii Europejskiej, za termin uznawany jako domniemanie zachowania uznawana będzie data przejęcia takiej przesyłki przez operatora kraju należącego do UE.  [email protected]) fot. stux/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu