Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 10 grudnia. Imieniny: Danieli, Bohdana, Julii
29/03/2023 - 16:05

Totalna porażka po sądecku. Ten ogólnopolski ranking mówi wszystko

Wymiana kopciuchów na Sądecczyźnie idzie jak po grudzie. Tak wynika z najnowszego rankingu programu Czyste Powietrze, opublikowanego przez Polski Alarm Smogowy. Ledwie pięć małopolskich gmin znalazło się w pierwszej trzydziestce tych samorządów, w których w 2022 roku najwięcej mieszkańców złożyło wnioski o wymianę źródła ciepła i termomodernizację. Jak w tym zestawieniu wypadają sądeckie gminy? To po prostu porażka!


Ledwie trzy małopolskie gminy znalazły się w pierwszej trzydziestce tych samorządów, gdzie złożono najwięcej wniosków o dotacje na wymianę źródła ciepła i termomodernizację. W zestawieniu, publikowanym przez Polski Alarm Smogowy, nie ma ani jednej, sądeckiej gminy.

Czytaj też: Mało kto o tym wie. Można odliczyć od podatku i zaoszczędzić sporo pieniędzy 

Kto nas bije  na głowę?

Wśród najaktywniejszych samorządów znajdują się przede wszystkim gminy województwa śląskiego. W pierwszej setce zestawienia pojawiło się 25 gmin. Na drugim miejscu uplasowało się województwo kujawsko-pomorskie z 18.  gminami w pierwszej setce najaktywniejszych.

Liderem rankingu jest gmina uzdrowiskowa Goczałkowice, w której do programu w 2022 roku złożono 143 wnioski, co w przeliczeniu na liczbę budynków jednorodzinnych daje jej pierwsze miejsce w Polsce.

Czytaj też: zbudują mieście dwupoziomowy parking na pół tysiąca aut [WIZUALIZACJA]

Wysokie miejsce w rankingu ma swoje wymierne efekty

Jak wyjaśnia Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony i Środowiska oraz pełnomocnik premiera do spraw programu Czyste Powietrze, doroczne  zestawienie ma nie tylko zachęcać samorządy do jeszcze większego zaangażowania się w rządowy program, promocję termomodernizacji domów i wymianę starych źródeł ciepła wśród mieszkańców.

- Najaktywniejsze gminy na koniec 2023 roku będą mogły zakwalifikować się do dodatkowego finansowania. 25 mln zł na ten cel Fundusz rozdysponuje na początku 2024 roku. Szczegóły tego mechanizmu ogłosimy niebawem – zapowiada Mirowski.

- Program Czyste Powietrze jest impulsem dla rozwiązania problemu smogu, dając jednocześnie gospodarstwom domowym możliwość znaczącego obniżenia rachunków za ogrzewanie – wskazuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. - Aktywny udział samorządów w Programie ma kluczowe znaczenie. Tam, gdzie władze lokalne działają sprawnie, tam widać efekty w postaci liczby wymienionych kopciuchów i ocieplonych domów - dodaje Guła.

Czytaj też Mamy w mieście jeszcze jeden plac budowy. Co to za mury stawiają ekspresem [ZDJĘCIA]

Jak jest z tymi efektami na Sądecczyźnie?

Z rankingu wynika, że to kompletna porażka. Spośród 2477 gmin w całej Polsce,  najlepiej wypadł Chełmiec który znalazł się w trzeciej setce. Zajmuje  287 miejsce ze … złożonymi  wnioskami. Skrajne, 2174 miejsce, zajmuje uzdrowiskowa (!) gmina Krynica. Na równie odległej, 2074 pozycji, figuruje w zestawieniu Nowy Sącz ze 147 wnioskami.

Gmina

Miejsce w rankingu

Liczba złożonych wniosków

Chełmiec

287

 30

Gródek nad  Dunajcem

1393

58

Grybów miasto

990

35

Grybów gmina

2017

81

Kamionka Wielka

1666

41

Korzenna

1724

56

Krynica

2174

29

Muszyna

1617

47

Nawojowa

1315

45

Nowy Sącz

2074

147

Piwniczna

1033

67

Podegrodzie

370

124

Rytro

654

29

Stary Sącz

1749

93

Łabowa

2000

17

Łącko

516

151

Łososina Dolna

970

72

czytaj też To już wojna w małopolskim sejmiku? Czego się boi marszałek Kozłowski [WIDEO] 

Ranking aktywności gmin w programie Czyste Powietrze oparty jest o liczbę złożonych wniosków w porównaniu do liczby budynków jednorodzinnych znajdujących się na terenie gminy. Aktualnie prezentowane zestawienie obejmuje aktywność gmin w roku 2022 i powstało przy współpracy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska,   Polskiego Alarmu Smogowego i Banku Światowego. ([email protected]) fot. SS
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu