Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
29/06/2022 - 07:25

Totalna porażka po sądecku. Dowodzi tego ten ogólnopolski ranking

Wymiana kopciuchów na Sądecczyźnie idzie jak po grudzie. Tak wynika z najnowszego rankingu programu „Czyste Powietrze” opublikowanego przez Polski Alarm Smogowy. Ledwie pięć małopolskich gmin znalazło się w pierwszej trzydziestce tych samorządów, w których w pierwszym kwartale tego roku najwięcej mieszkańców złożyło wnioski o wymianę źródła ciepła i termomodernizację. Jak w tym zestawieniu wypadają nasze gminy? To po prostu porażka!

Ledwie pięć małopolskich gmin znalazło się w pierwszej trzydziestce tych samorządów, gdzie złożono najwięcej wniosków o dotacje na wymianę źródła ciepła i termomodernizację.  Nasz region biją na głowę Pomorze i Śląsk.

- Liderem wśród województw okazało się pomorskie – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego, stowarzyszenia, które przygotowuje kwartalne zestawienia przy współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska.  - Wśród dziesięciu najaktywniejszych gmin, aż  siedem pochodzi z tego regionu – dodaje aktywista organizacji.

Czytaj też Nasz multimilioner radzi biedniejszym od niego, żeby "tyle nie żarli”

Jakie miejsca w zestawieniu wymiany kopciuchów zajmują sądeckie samorządy? Najlepiej wypadł Chełmiec który znalazł się w  końcówce pierwszej setki zajmując 95 miejsce ze 104 złożonymi  wnioskami. Skrajne, 1818 miejsce, zajmuje uzdrowiskowa (!) gmina Krynica. Na jeszcze bardziej odległej, 1822 pozycji, figuruje w zestawieniu Nowy Sącz z 40 wnioskami.

Gmina

Miejsce w rankingu

Liczba złożonych wniosków

Chełmiec

94

104

Gródek nad  Dunajcem

300

28

Grybów miasto

427

12

Grybów gmina

1607

17

Kamionka wielka

690

20

Korzenna

778

23

Krynica

1818

9

Muszyna

610

20

Nawojowa

1045

12

Nowy Sącz

1058

100

Piwniczna

461

23

Podegrodzie

152

40

Rytro

632

7

Stary Sącz

654

42

Łabowa

1115

7

Łącko

204

50

Łososina Dolna

451

24

Czytaj też Cena z kosmosu, kolejki jak za komuny. Stanie się cud? Węgiel będzie tańszy

Spośród wszystkich 2477 gmin, tylko w jedenastu złożono więcej niż sto wniosków. Powyżej 20 złożono w zaledwie co piątej gminie – ubolewa  Guła i podkreśla, że liczba złożonych wniosków w programie „Czyste Powietrze” jest ściśle związana z aktywnością samorządów.

- Tam, gdzie prezydenci, burmistrzowie i wójtowie aktywnie pomagają mieszkańcom, już teraz widać efekty - mówi Andrzej Guła. - Dlatego zachęcamy wszystkie gminy do tworzenia punktów obsługi beneficjenta i zatrudniania ekodoradców, którzy pomogą mieszkańcom poprawić efektywność energetyczną domu i wypełnić wniosek o dotację do Czystego Powietrza .

Czytaj też Właściciele domów muszą to zrobić do końca czerwca. Inaczej zapłacą 5 tys. kary

Od początku przyszłego roku przepisy antysmogowe zabraniające korzystania z najbardziej emisyjnych kotłów zaczną obowiązywać w kolejnych trzech województwach: małopolskim, mazowieckim i łódzkim.  - Jeśli wziąć pod uwagę obecność gmin z tych regionów w pierwszej pięćdziesiątce rankingu, to najlepiej  radzi sobie Małopolska – w skazuje  aktywista Polskiego Alarmu Smogowego.  W czołówce znalazło się siedem gmin z naszego regionu,  natomiast z Mazowsza i łódzkiego zaledwie po jednej. ([email protected]) fot. jm

***

Ranking oparty jest o liczbę wniosków (na wymianę źródła ciepła i/lub termomodernizacji budynku) złożonych w gminie w stosunku do liczby domów jednorodzinnych znajdujących się na terenie gminy.







Dziękujemy za przesłanie błędu