Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 7 lipca. Imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa
07/07/2024 - 17:35

Najpierw KSeF, teraz centralny system kadrowy w ministerstwie pracy

Rząd chce pełnej cyfryzacji systemu kadrowego w przedsiębiorstwach – od sporządzania umów, podpisywania, wypłat, po przekazanie tej dokumentacji do centralnego systemu prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozpoczęło realizację projektu „Elektronizacja umów o pracę oraz usprawnienie usług cyfrowych dla przedsiębiorców”, którego zadaniem będzie wsparcie cyfrowej transformacji polskich firm.

– Cyfryzacja to przede wszystkim ułatwienie w codziennym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Dzięki wprowadzeniu cyfrowych narzędzi właściciel może bardziej skupić się na kreatywnych działaniach w swojej firmie i więcej czasu poświęcić na jej rozwój. Ma to szczególne znaczenie w przypadku małych i średnich biznesów, które z zasady nie dysponują rozbudowanym personelem – podkreśla wiceminister rozwoju i technologii Ignacy Niemczycki.

Elektroniczne kadry: jakie zmiany

Realizowany wspólnie z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Poznańskim Instytutem Technologicznym i we współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt dotyczy rozbudowy i modernizacji usług cyfrowych oferowanych przedsiębiorcom, między innym w zakresie elektronicznej obsługi kadr.
Przedsięwzięcie będzie polegało na elektronizacji umów i dokumentów kadrowych oraz modernizacji istniejącej e-usługi składania i odbierania drogą elektroniczną dokumentów za pośrednictwem systemu Biznes.gov.pl.

Dzięki nowym funkcjonalnościom użytkownicy serwisu będą mogli wystawiać i zawierać umowy z pracownikami lub zleceniobiorcami oraz wymieniać inne dokumenty kadrowe.

W ramach prac w systemie Biznes.gov.pl zostanie m.in. poszerzony katalog sposobów realizacji płatności w usługach (o BLIK i karty płatnicze), a także nastąpi integracja z nowoutworzonym Systemem Technicznym Jednolitego Portalu Cyfrowego (Single Digital Gateway – SDG). Dzięki temu polskie przedsiębiorstwa będą miały łatwiejszy dostęp do usług o charakterze transgranicznym.

Centralny system kadrowy w ministerstwie pracy

Co ważne, w efekcie rozbudowy portalu Biznes.gov.pl jego użytkownicy, głównie przedsiębiorcy, uzyskają możliwość obsługi nowej e-usługi publicznej – elektronizacji umów i dokumentów kadrowych. Usługa na 5 poziomie dojrzałości (personalizacja) będzie polegała na możliwości wystawienia i zawarcia przez przedsiębiorcę umowy z pracownikiem lub zleceniobiorcą oraz wymiany innych dokumentów kadrowych, a następnie na przekazaniu tej dokumentacji do centralnego systemu prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Projekt zakłada, że całość nowej e-usługi realizowana będzie w postaci elektronicznej. Oprócz udostępnienia nowej e-usługi publicznej, projekt przewiduje także podniesienie stopnia dojrzałości istniejącej e-usługi publicznej składania i odbierania drogą elektroniczną dokumentów za pośrednictwem Punktu Informacji dla Przedsiębiorcy tj. systemu Biznes.gov.pl.
Ponadto część realizowanych spraw zostanie przełączona z planowanego do wygaszenia w 2029 r. kanału transmisyjnego ePUAP na kanał e-Doręczeń.    ([email protected]) fot. StockSnap/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu