Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
08/06/2022 - 15:30

Właściciele domów muszą to zrobić do końca czerwca. Inaczej zapłacą 5 tys. kary

Przyczaił się na kilka miesięcy, ale jesienią znowu będzie zionął czarnym dymem. Smog, który od lat w swoich szponach trzyma Nowy Sącz znowu zaatakuje. Czy jego siłę osłabi nowy bat ukręcony na kopciuchy? Wszyscy właściciele domów i mieszkań muszą zgłaszać czym palą. Czasu zostało niewiele. Można to zrobić tylko do końca czerwca. Zapominalskim grozi nawet 5 tysięcy złotych kary.

Obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków w całej Polsce wszedł w życie blisko rok temu. To wtedy została uruchomiona Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Chodzi między innymi o piece węglowe i gazowe, kominki i fotowoltaikę.

Rejestr jest tworzony etapami, a cały projekt jest zaplanowany  do 2023 roku. Baza stanie się docelowo kompleksowym i rzetelnym zbiorem danych o źródłach ogrzewania stosowanych w  naszych domach i budynkach. Zebranie tych wszystkich informacji w jednym miejscu pozwoli nam na podjęcie skutecznych działań, które mają na celu poprawę jakości powietrza w naszym kraju – wyjaśnia ministerstwo rozwoju.

Czytaj też Cena z kosmosu, kolejki jak za komuny. Stanie się cud? Węgiel będzie tańszy

Kto jeszcze deklaracji nie złożył, może to zrobić tylko do końca czerwca. Czasu jest już niewiele. To ostatni dzwonek. Niedopełnienie formalności grozi grzywną w wysokości 500 złotych. Może się  skończyć nawet karą sądową w wysokości 5 tys. zł.

Deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków można złożyć drogą elektroniczną za pomocą Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

W formularzu należy wpisać podstawowe dane, takie jak imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku, adres nieruchomości oraz informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu. Aby złożyć deklarację w formie elektronicznej  trzeba mieć profil zaufany albo e-dowód.

Z kolei dla osób, które nie mogą złożyć deklaracji online istnieje możliwość złożenia jej w formie tradycyjnej. Osobiście w urzędzie właściwym dla lokalizacji budynku albo listownie. Odpowiedni druk można znaleźć w urzędzie miasta czy też gminy, dostępny jest także TUTAJ

Czytaj też Cena z kosmosu, kolejki jak za komuny. Stanie się cud? Węgiel będzie tańszy

Z danych Nadzoru Budowlanego wynika, że wpłynęło już prawie 4 mln deklaracji, obowiązku nie wypełniło jednak jeszcze 21,5 proc. zobowiązanych.  Najczęściej Polacy posiadają kotły na paliwo stałe. Z 2 mln takich kotłów niemal połowę wciąż stanowią tak zwane kopciuchu.

Na stronie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków jest ranking gminnych prymusów, gdzie nie  było ociągania się z wypełnianiem deklaracji. W czołówce Małopolski znalazły Piwniczna, Słopnice, Ryto, Chełmiec Kamionka Wielka i Podegrodzie. ([email protected] ) fot. jm  







Dziękujemy za przesłanie błędu