Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
14/12/2015 - 09:40

Piją dziennikarze i prywaciarze. Kto jeszcze nadużywa?

Rynek pracy analizować można pod różnym kątem. Tym razem zbadano wpływ wykonywanego zawodu na skłonność do spożywania trunków wyskokowych. Okazało się, że najwięcej piją dziennikarze a przedsiębiorcy robią to częściej niż zatrudnieni w budżetówce. Robotnicy też dużo piją, ale tylko wtedy gdy są w trudnej sytuacji życiowej i materialnej.

W których zawodach pije się najwięcej? Absolutnymi rekordzistami są artyści i dziennikarze : więcej niż co piąty przyznaje, że nadużywa alkoholu. Za kołnierz nie wylewają też lekarze
Takie wnioski płyną z Diagnozy Społecznej 2015. Dwa pytania zadane respondentom przez zespół prof. Janusza Czapińskiego dotyczyły picia alkoholu. Pierwsze odnosiło się do zwyczajowego reagowania na kłopoty życiowe. W tym przypadku jedną z odpowiedzi było twierdzenie „sięgam po alkohol". Drugie było pytaniem wprost o nadużywanie alkoholu: „w minionym roku piłem (-łam) za dużo alkoholu". 

Z diagnozy wynika, że odsetek osób, które na kłopoty reagują sięganiem po alkohol (3,5 proc.), jest  mniejszy  niż odsetek osób, które przyznają się do nadużywania alkoholu (6,2 proc.).

Mężczyźni (10,2 proc.) przyznają, że w minionym roku pili za dużo alkoholu  niemal cztery razy częściej niż kobiety (2,7 proc). Jak dowodzą autorzy badania, zdecydowanie częściej alkoholu nadużywają mieszkańcy dużych miast i osoby w średnim wieku. Prywatni przedsiębiorcy piją alkohol dużo częściej niż pracownicy sektora publicznego, bezrobotni częściej od pracujących. 

infografika

W przekroju grup zawodowych najbardziej dotkniętymi problemem alkoholowym są twórcy, artyści, pisarze i dziennikarze (22 proc. nadużywających alkoholu), operatorzy maszyn i urządzeń górniczych (16,2 proc.), robotnicy pomocniczy w górnictwie i budownictwie (13,8 proc.), lekarze (12,6 proc.) i hutnicy (12,1 proc.). Autorzy diagnozy zwracają uwagę, że są to - z wyjątkami - zawody typowo męskie. 

Najmniejszy odsetek nadużywających alkoholu jest wśród robotników produkcji tekstylnej (1,5 proc.), średniego personelu ds. finansowych (2 proc.), fryzjerów i kosmetyczek (2,5 proc.), pomocy i sprzątaczek (2,6 proc.), rolników (2,8 proc.), pracowników opieki osobistej (3,1 proc.). Z kolei te zawody - zaznaczają autorzy publikacji - w większości są bardzo sfeminizowane. 

Z badania wynika, że w trudnych sytuacjach życiowych najczęściej po alkohol sięgają robotnicy pomocniczy w górnictwie i budownictwie (16,8 proc.) oraz malarze (10,1 proc.). 

BOS

Fot: arch. BOS

Źródło: Kurier PAP - www.kurier.pap.pl







Dziękujemy za przesłanie błędu