Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
16/10/2012 - 09:40

Panowie do pieluch! Urlop ojcowski zyskuje popularność

Młodzi ojcowie coraz chętniej korzystają z urlopu macierzyńskiego, również w naszym regionie – zapewnia Dariusz Kowalczyk, rzecznik sądeckiego ZUS.
- Tatusiowie, warto poświęcić swojej pociesze więcej czasu i skorzystać z dobrodziejstwa jakim jest dla nas urlop ojcowski. Zyski – głownie emocjonalne, tak dla naszych szkrabów, jak i dla nas – gwarantowane! – zachęca Dariusz Kowalczyk, rzecznik prasowy ZUS, który na własnej skórze przekonał się o zaletach „tacierzyńskiego.”
Od wprowadzenia urlopów tacierzyńskich w 2010 r., skorzystało z nich ok. 70 tys. panów w całym kraju. Warunkiem uzyskania urlopu ojcowskiego jest odprowadzanie składek na ubezpieczenie chorobowe. W przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą jest to składka dobrowolna. Panowie prowadzący własny biznes, którzy po urodzeniu się dziecka zdecydują się na przystąpienie do ubezpieczenia chorobowego, muszą pamiętać o tak zwanym okresie wyczekiwania, tzn., że dopiero po 3 miesiącach od zgłoszenia się do ubezpieczenia chorobowego mogą skorzystać z urlopu ojcowskiego.
Z urlopu mogą skorzystać ojcowie pociech, które nie skończyły 12 miesięcy, więc by skorzystać z całości przysługującego urlopu, należy wziąć go najpóźniej na 2 tygodnie przed pierwszymi urodzinami dziecka.
- Jeśli obudzimy się np. na tydzień przed ukończeniem przez córkę czy syna roczku, będziemy mogli skorzystać tylko z połowy przysługującego nam okresu opieki nad dzieckiem. Planujmy więc z odpowiednim wyprzedzeniem - dodaje Dariusz Kowalczyk.
Podstawa wymiaru urlopu ojcowskiego liczona jest tak, jak w przypadku zasiłku macierzyńskiego. Dla pracownika etatowego stanowi ją przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres poprzednich 12 miesięcy kalendarzowych. W przypadku mężczyzny prowadzącego działalność gospodarczą – przeciętny miesięczny przychód, od którego opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe również za okres poprzednich 12 miesięcy kalendarzowych. Zasiłek wypłacany w okresie urlopu ojcowskiego wynosi 100 proc. wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru.Urlopy przysługują także ojcom adopcyjnym. W takim przypadku okres 12 miesięcy liczy się od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu orzekającego przysposobienie.
Ojciec dziecka przysposobionego może skorzystać z urlopu ojcowskiego do o 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do ukończenia 10 roku życia.

ED
źródło: informacja prasowa ZUS
fot.arch.

Skorzystałeś z urlopu ojcowskiego? Chcesz z innymi podzielić się swoimi refleksjami? Napisz do nas: [email protected]
 







Dziękujemy za przesłanie błędu