Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
05/09/2012 - 13:14

Ocenili uzdrowiska. Teraz tworzą strategię zmian gospodarczych

Instytut Turystyki w Krakowie na podstawie analizy raportów inwentaryzacyjnych i wyników badania ankietowego stworzy „Strategię Zarządzania Zmianą Gospodarczą” dla dziewięciu małopolskich uzdrowisk.
– Strategia Zarządzania Zmianą Gospodarczą ma wspierać lokalne środowisko gospodarcze. Jest skierowana zarówno do pracodawców, jak i pracowników firm i instytucji, które działają w środowisku lokalnym, a podlegają silnym przemianom gospodarczym, strukturalnym czy społecznym – mówi dr Diana Dryglas z Katedry Geologii Ogólnej i Geoturystyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, która prowadzi spotkania konsultacyjne w gminach.
Spotkania te, jak i stworzenie strategii na lata 2013–2017 prowadzone są w ramach projektu „Partnerstwo na rzecz adaptacyjności i modernizacji uzdrowisk województwa małopolskiego”, współfinansowanego przez Unię Europejską, a realizowanego przez Instytut Turystyki w Krakowie. W tym celu zawiązanych została dziewięć partnerstw lokalnych na rzecz adaptacyjności i modernizacji uzdrowisk województwa małopolskiego, do których przystąpiły gminy: Krynica-Zdrój, Muszyna, Żegiestów-Zdrój, Piwniczna-Zdrój, Szczawnica, Rabka-Zdrój, Wysowa-Zdrój, Wapienne i Swoszowice.
– Opracowywana strategia ma wskazywać prawidłowość zachodzenia pewnych zmian oraz informować jak przedsiębiorcy i inne instytucje powinny sobie z nimi radzić – podkreśla dr Dryglas. – Jej istotnym celem jest wskazanie kierunku kształcenia kadr w obszarach uzdrowiskowych – dodaje.
W programie biorą udział cztery gminy z terenu powiatu nowosądeckiego. W nich już odbyły się pierwsze z cyklu trzech spotkań, podczas których zawiązane zostanie partnerstwo pomiędzy podmiotami lokalnymi. Ich zadaniem będzie opracowanie strategii oraz projektu, który poprawi konkurencyjność uzdrowisk województwa małopolskiego. W spotkaniach uczestniczą jednostki samorządu terytorialnego, firmy, które dążą do wzmocnienia pozycji rynkowej w regionie, instytucje rynku pracy, podmioty turystyczne, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i fundacje.
Natomiast rolą Instytutu Turystyki w Krakowie jest wskazanie barier prawnych, funkcjonalnych, organizacyjnych, psychologicznych, kadrowych oraz potrzeb i perspektyw na rozwój małopolskich uzdrowisk. Ich ustalenie pomoże w drugim celu, czyli wzrostowi aktywności podmiotów na obszarze uzdrowisk.

Oprac. (ALF)
Fot. (BK, JB, ALF)






Dziękujemy za przesłanie błędu