Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
30/11/2023 - 10:30

O ile wzrosły ceny detaliczne w listopadzie. GUS podał szybki szacunek inflacji – ile teraz wynosi

Główny Urząd Statystyczny zakomunikował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w listopadzie 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 6,5% (wskaźnik cen 106,5), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,7% (wskaźnik cen 100,7).

Od dłuższego czasu Główny Urząd Statystyczny (GUS) ostatniego roboczego dnia miesiąca podaje tak zwany szybki szacunek inflacji w kończącym się miesiącu. Nie inaczej stało się w czwartek 30 listopada.

Wskaźnik niższy, ale ceny wyższe niż w październiku

Z komunikatu GUS wynika, że inflacja liczona rok do roku – czyli ceny z listopada 2023 w porównaniu z cenami z listopada 2022 roku – wyniosła 6,5 proc. Jest to więc nieznacznie mniej niż przed miesiącem gdy ten wskaźnik wyniósł 6,6 proc. Jednak nie oznacza to, że inflacja spadła, co można by uznać na pierwszy rzut oka.

Grafika - Główny Urząd Statystyczny, 30.11.2023 r.

W porównaniu z październikiem br. ceny detaliczne towarów i usług są wyższe średnio o 0,7 proc. Gdyby je pomnożyć przez 12 (bo tyle urosły przez miesiąc, a rok jak wiadomo miesięcy ma dwanaście), to wyszedłby w skali roku wynik 8,4 proc. Nadal więc trend wzrostowy cen detalicznych towarów i usług, a więc to co nas konsumentów interesuje najbardziej z troski o stan naszych portfeli i perspektywy dla budżetów domowych, jest wyraźny i niepokojący.

Najszybciej drożeją paliwa i żywność

Te obawy, troski i lęki może podwyższać analiza struktury wzrostu cen o 0,7 proc. w listopadzie w stosunku do października. Jak wiadomo analizowane są one w trzech kategoriach: żywność i napoje bezalkoholowe, nośniki energii oraz paliwa do prywatnych środków transportu.

W przypadku żywności mamy wzrosty cen wyższe od średniego wskaźnika inflacji. W stosunku do października w listopadzie ceny detaliczne żywności wzrosły o 0,8 procent.

Ogólny wskaźnik inflacji poprawił nieznaczny – o 0,1 proc. – spadek w listopadzie w stosunku do października cen nośników energii. Jednak w skali ostatnich dwunastu miesięcy jego wpływ na ogólny wskaźnik inflacji jest negatywny bowiem ceny nośników energii w listopadzie są aż o 7,9 proc. wyższe niż w listopadzie 2022 r.

Odwrotna sytuacja jest z cenami paliw do prywatnych pojazdów – w listopadzie ceny są wyższe aż o 8,8 proc. w stosunku do października, ale i tak są niższe o 5,7 proc. niż w listopadzie 2022 roku.  

([email protected]) fot. pasja1000/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu