Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
16/05/2023 - 15:15

Nowy Sącz. Kontrakt Newagu za blisko 180 milionów. Ten pociąg jest rynkowym przebojem

Ma silnik i spalinowy i elektryczny, dzięki czemu może jeździć po torach, gdzie nie ma trakcji elektrycznej. Zaprojektowany przez inżynierów Newagu pierwszy w Polsce pociąg hybryda staje się hitem kolejowego rynku. Wyprodukowane przez sądeckie przedsiębiorstwo pociągi jeżdżą już po torach województwa zachodniopomorskiego, kupiły je też Koleje Dolnośląskie, teraz na innowacyjne rozwiązanie postawiło województwo pomorskie.

Jazda na dwa silniki

Nie wszędzie w Polsce tory są zelektryfikowane, a dzięki hybrydom Newagu można teraz podróżować wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, pociągiem z napędem elektrycznym, a tam gdzie jest to niezbędne, pociągiem z napędem spalinowym.

czytaj też Niedługo ruszy wielka sądecka kolejowa inwestycja. Kontrakt wart 780 milionów już podpisany  

To już hit kolejowego rynku

Dwunapędowe pociągi, podbijają już zachodniopomorskie koleje regionalne, jeżdżą też po torach Dolnego Śląska. Teraz na produkowane w Nowym Sączu hybrydy zdecydował się samorząd województwa pomorskiego.

Ile jest wart ten kontrakt

Jak podaje serwis rynekkolejowy.pl, Newag konkurował w przetargu  z Fabryką Pojazdów Szynowych z Poznania. Jego oferta opiewała na blisko 128 milionów złotych.

 Sądeckie hybrydy osiągają prędkość 120 kilometrów na godzinę, w trybie elektrycznym 160 kilometrów. Mają też  WiFi, klimatyzację, gniazdka elektryczne, porty USB,  aplikację wyświetlającą trasę przejazdu, a nawet defibrylatory AED. Są przestronne i co ważne, ciche nawet kiedy w użyciu jest silnik spalinowy.([email protected]) fot. Newag © materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu