Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 29 lutego. Imieniny: Antoni, Oswalda, Romana
29/11/2023 - 02:40

Najbardziej tajemniczy i najbogatszy polski miliarder buduje to niedaleko Nowego Sącza

Nie wiadomo jak wygląda, nie udziela wywiadów i jest bajecznie bogaty. Fortuny, która wyniosła go na szczyt listy najzamożniejszych Polaków, dorobił się na sieci dyskontów budowanych w małych miejscowościach. Ostatnio szturmuje nasz region. Najbardziej tajemniczy polski miliarder inwestuje w Łososinie Dolnej, najnowszy market stanął w Ujanowicach.

Najbogatszy z najbogatszych

W zestawieniu stu najbogatszych Polaków „Wprost” w 2022 roku znalazł się na szczycie listy, w rankingu magazynu „Forbes” zajął trzecie miejsce. Jego majątek jest szacowany na 19 mld złotych.  Tomasz Biernacki, który fortuny dorobił się na sieci dyskontów Dino, z powodzeniem zaczyna rywalizować z Biedronkami należącymi do potężnej portugalskiej  grupy Jeronimo Martins. Ma też już więcej sklepów niż niemiecki Lidl. Jego markety  to proste w konstrukcji bryły z niewielkimi parkingami. Sieć, w przeciwieństwie do zagranicznej konkurencji, nie inwestuje wielkich pieniędzy w reklamę.

Czytaj też Ten podatek pójdzie w górę od nowego roku. Nowa stawka zwala z nóg! 

Najbardziej tajemniczy polski miliarder

Właściciel Dino, Tomasz Biernacki, uchodzi za  najbardziej tajemniczego polskiego miliardera. Nie wiadomo jak wygląda, jakie ma  polityczne poglądy. Jak ognia unika mediów i nie udziela wywiadów. Konsekwentnie broni  swojej prywatności.

Money.pl przywołuje rozmowę z najbliższym współpracownikiem  biznesmena, który zdradza, że Biernacki nie ma nawet firmowego maila i używa starego "przedpotopowego"  telefonu, bo bardziej niż nowe technologie ceni sobie spokój ducha.  

Czytaj też Tak umiera Nowy Sącz. Nie ma już ratunku dla sądeckiej starówki? 

Prosta tajemnica sukcesu

Niebywały sukces sieci ma polegać na prostym, biznesowym modelu spółki, która stawia markety na należących do firmy gruntach. - Inaczej niż u konkurencji to nasza ziemia i jej nie podnajmujemy. Majątek prezesa rośnie wraz z wyceną ziemi. To taki nowoczesny latyfundysta – cytuje wypowiedź informatora serwis.

Sklepy Dino rozlokowane są głównie w zachodniej i centralnej Polsce. W pierwszym półroczu tego roku sieć otworzyła  ich blisko sto dwadzieścia.  Powstają przede wszystkim w małych miejscowościach.  Od jakiegoś czasu swoją ofensywę  miliarder prowadzi także w Małopolsce. Swoje dyskonty stawia pod Limanową. Jeden z nich właśnie się buduje. 

Dino ma już 2340 sklepów. Od stycznia do końca września 2023 roku sieć otworzyła  184 nowe  markety.  Zysk netto grupy Dino Polska wyniósł w pierwszym kwartale 2023 roku 270,7 mln zł wobec 191,4 mln zł rok wcześniej - podała w raporcie spółka.

Czytaj też Postawili pod Nowym Sączem wielką halę, teraz kończą kolejną inwestycję. Budują to aż na trzech hektarach [ZDJĘCIA]  

Idą jak burza

Ekspansja przebiega w rytm sprawdzonej i realizowanej od lat strategii zakładającej przede wszystkim zagęszczania sklepów na terenach gdzie sieć jest już obecna, a także stopniowe wchodzenie na nowe obszary.

– W 2022 roku w rozwój zainwestowaliśmy 1,4 mld zł, a skumulowana wartość nakładów inwestycyjnych Dino Polska za ostatnich 5 lat zwiększyła się do 5,4 mld zł. Równocześnie stworzyliśmy 5 tys. nowych miejsc pracy w 2022 r. i 24,3 tys. w latach 2018-2022 – wyjaśnia Michał Krauze, z zarządu grupy Dino.

Czytaj też Tak Newag wygrywa wielkie kontrakty. Ten najnowszy jest liczony w miliardach! 

Spółka chwali się też  dynamicznie rosnącą sprzedażą, która w ubiegłym roku wzrosła o 48,2 proc. do 19,8 mld zł. W porównaniu do roku 2020,  kiedy przychody spółki wyniosły 10,1 mld zł, skala biznesu praktycznie się podwoiła.([email protected]) fot.tkDziękujemy za przesłanie błędu