Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 września. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
15/05/2023 - 19:00

Limanowa: osuwiska zmasakrowały trzy ulice. Czekają na gruntowne naprawy

Jak po trzęsieniu ziemi wyglądają niektóre jezdnie w Limanowej. Wszystko przez osuwiska. Ulewne deszcze zmasakrowały ulicę Walecznych, potem urwało kawał ulicy Paderewskiego. To jeszcze nie koniec katastrof. Uaktywniło się także osuwisko przy ulicy Bystrej. Kiedy wreszcie skończy się ta zmora? Kiedy drogi doczekają się naprawy?

czytaj Co z tą budową wojskowej bazy pod Nowym Sączem? Kupili grunt i zapadła cisza [WIDEO]

Osuwiskowa zmora w Limanowej

Jak po trzęsieniu ziemi wygląda w Limanowej ulica Paderewskiego. Tak jest od ubiegłego roku, kiedy po ulewnych deszczach ruszyło osuwisko.  

Najpierw miejscy drogowcy wykonali doraźne prace, które jednak nie przyniosły efektów. Skarpa ciągle się osuwała i tworzyły się nowe zapadliska.  Drogę trzeba było zamknąć na odcinku kilkudziesięciu metrów. Na razie można tamtędy przejechać prawym rozwidleniem ulicy, stanowiącym łącznik z ulicą Wojska Polskiego.

To nie koniec listy katastrof. Osuwisko uszkodziło też ulicę Walecznych, potem uaktywniło się także osuwisko przy ulicy Bystrej.

Proceduralna droga przez mękę

Kiedy ulice doczekają się naprawy?  Najpierw miasto musiało się zwrócić do Państwowego Instytutu Geologicznego w Krakowie o aktualizację tak zwanej karty osuwiskowej. To zbiór danych, które można wykorzystywać w uzyskaniu szczegółowych informacji o zagrożonych terenach. To z kolei dało  podstawę do wystąpienia do wojewody o fundusze na opracowanie dokumentacji. Samorząd otrzymał na ten cel 180 tysięcy złotych.

czytaj też Niedługo ruszy wielka sądecka kolejowa inwestycja. Kontrakt wart 780 milionów już podpisany  

Jak daleko jest do końca?

Dla osuwiska przy ulicy Paderewskiego geologiczna dokumentacja już została opracowana.  Teraz są kolejne dobre wiadomości. To już pewne. Miasto otrzyma z budżetu centralnego ponad trzy miliony złotych  na stabilizację osuwiska.

czytaj też  Koniec korków w centrum miasta. Przybędzie nam jeszcze jedna nowa obwodnica

Co z  odbudową ulic Walecznej i Bystrej?  Z budżetowej rezerwy na usuwanie skutków powodzi limanowski samorząd otrzymał ponad dwieście  tysięcy złotych na opracowanie dokumentacji projektowo-budowlanej. (jagienka.michalik@sadeczanin info) fot. UM Limanowa  Dziękujemy za przesłanie błędu