Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
23/11/2020 - 16:25

Korzenna: jakie plany na 2021 rok ma gmina

Zbliża się ostatnia w tym roku sesja rady gminy. Jak zapowiada się przyszłoroczny budżet Korzennej? Będzie to rok wytężonej pracy, finalizowania najbardziej kosztownych inwestycji, a może poszukiwania oszczędności? O planach na 2021 rok rozmawiamy z Leszkiem Skowronem, wójtem gminy.

- Przygotowany projekt zakłada, że przyszłoroczny budżet gminy będzie zrównoważony. Po stronie dochodów i wydatków zaplanowano niecałe 94 mln zł. To kwota nieco wyższa niż w budżecie na 2020 rok, ponieważ zakłada dużą aktywność w pozyskiwaniu pieniędzy z funduszy zewnętrznych - informuje Leszek Skowron, wójt Korzennej. Największymi pozycjami po stronie wydatków są zadania z zakresu pomocy rodzinie, oświata i wychowanie oraz wydatki inwestycyjne.

Wśród zaplanowanych inwestycji znalazły się między innymi: dokończenie budowy hali sportowo-widowiskowej w Korzennej, budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Łęce, budowa krytego basenu, termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej w Korzennej, rozbudowa sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, budowa i modernizacja infrastruktury drogowej, a także rozbudowa budynku urzędu gminy oraz dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Czytaj też: W jedności siła! Gminy wpadły na pomysł, jak zawalczyć o niższe ceny śmieci

Zapytaliśmy wójta, czy gmina zamierza zabezpieczyć część środków na walkę z koronawirusem. - W projekcie budżetu w niektórych działach uwzględniono wydatki związane z walką z pandemią. Przykładowo, planując wydatki na utrzymanie szkół pod uwagę brano bardzo prawdopodobną konieczność zakupu środków ochrony osobistej. Podobną zasadę zastosowano także w planowaniu budżetu innych instytucji publicznych takich jak np. Centrum Kultury czy biblioteki - wyjaśnia wójt.

- Ponadto, tak jak w mijającym roku, zgodnie z obowiązującymi przepisami gmina w razie potrzeby będzie korzystała z rezerwy budżetowej na realizację zadań związanych z walką z pandemią. Inwestycje polegające na rozbudowie budynków, poza poprawą warunków obsługi klientów, służyć będą także poprawie bezpieczeństwa sanitarnego.

Zobacz także: Utrzymanie i odśnieżanie dróg. Korzenna zapłaci krocie za śnieg

Jaki będzie 2021? - Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że będzie to rok szczególny, wymagający ponadprzeciętnego zaangażowania i dużego nakładu pracy. Niepewność co do sytuacji finansowej oraz trudny do przewidzenia rozwój wypadków nakazują liczyć się z koniecznością prowadzenia dodatkowych analiz, a także zmian priorytetów.

Przygotowując przyszłoroczny budżet zrezygnowano z części zamierzeń wydatkowych, a realizacja planu inwestycyjnego zależeć będzie od poziomu realizacji zaplanowanych dochodów. Trzeba się liczyć z tym, że w razie prawdopodobnego spadku dochodów konieczne będą korekty budżetu w ciągu roku.

Więcej na temat budżetu okolicznych jednostek samorządu terytorialnego, a także ich planów na nadchodzący rok przeczytacie w grudniowym wydaniu miesięcznika "Sądeczanin". (k.kos@sadeczanin.info, fot. archiwum)Dziękujemy za przesłanie błędu