Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
11/07/2023 - 09:20

To już prawdziwa ofensywa mieszkaniowa. Budujemy się w Nowym Sączu na potęgę?

Zamiast własnego M w bloku, własny dom. Czy w naszym regionie ludzie budują się na potęgę? Dowodzi tego najnowszy raport o stanie Małopolski. W 2021 roku wydano blisko 26 tys. pozwoleń na budowę, z czego blisko 58 proc. stanowiły budynki jednorodzinne. Z prawdziwą mieszkaniową ofensywą mamy do czynienia między innymi w Nowym Sączu.

To już  mieszkaniowa ofensywa w naszym regionie?  

Jak wynika w najnowszego raportu o stanie województwa małopolskiego łączna powierzchnia użytkowa mieszkań w 2021 roku wyniosła 2157 tys. metrów kwadratowych  i wzrosła w  stosunku do roku poprzedniego o 326 tys. metrów kwadratowych. Przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania w  2021 roku kształtowała się od 59,2 m kw.  w Krakowie do wartości ok. 177,7 m kw.  w powiecie limanowskim. Największą liczbą oddanych mieszkań na tysiąc osób charakteryzował się Kraków – 12,9 oraz powiat wielicki – 12,5, a najmniejszą wartość zanotowano w powiecie miechowskim – 1,4.

Dla całego regionu w 2021 roku wskaźnik nowych mieszkań wynosił 6,4 – wzrost o 0,6 p. proc., a w odniesieniu do tysiąca zawartych małżeństw – 1317.

Czytaj też Została tylko kupa gruzu. Teraz postawią tu odjechaną budowlę. Czegoś takiego jeszcze w Sączu nie było [ZDJĘCIA]  

Nowy Sącz  w czołówce

W okresie 2020–2021 najwięcej nowych mieszkań oddano w Krakowie (20 259) i okolicach, jak również w Tarnowie i Nowym Sączu. Na terenie województwa małopolskiego zauważyć można trzy obszary, w których ruch budowlany w postaci budownictwa mieszkaniowego jest istotnie zauważalny. Są to: pas na osi wschód–zachód od granic Małopolski z Podkarpaciem przez Tarnów, Kraków w kierunku granicy ze Śląskiem; drugi pas od Gorlic przez Nowy Sącz po Limanową.

Trzeci pas od Podhala przez gminy położone przy granicy zachodniej województwa. Odnosząc liczbę nowych mieszkań do liczby ludności, zaobserwować można przede wszystkim największą wartość wskaźnika w Krakowie i jego strefie podmiejskiej (12,1 mieszkań na jednego mieszkańca).

Jeśli chodzi o wyposażenie mieszkań w podstawowe urządzenia infrastruktury technicznej – wodociąg i sieć kanalizacji, to w Małopolsce w 2020 roku 67 proc. budynków mieszkalnych było podłączonych do wodociągu, a 47,1proc. do kanalizacji, przy czym wartości te były wyższe w miastach niż na wsi – odpowiednio w miastach 82,7 proc.  (wodociąg) i 76,1 proc.  (kanalizacja), na wsiach 61,2 proc.  (wodociąg) oraz 36,5 (proc. kanalizacja). W porównaniu do roku 2018 zanotowano nieznaczny spadek dla całego regionu w wyposażeniu mieszkań w tego typu sieć, przy czym w miastach ze względu na dostępność do infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej nastąpił przyrost (odpowiednio o 0,7 p. proc. – 82,7 proc.  i o 2,1 p. proc. – 76, proc.).

Czytaj też Z osiedla do centrum miasta pociągiem. Kiedy koniec budowy nowych przystanków kolejowych w Nowym Sączu

Na wsi kuleją wodociągi i kanalizacja

Spadł natomiast odsetek budynków mieszkalnych wyposażonych w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną na wsi. Ma to prawdopodobnie związek z dobrą dostępnością do tego typu sieci infrastrukturalnych w miastach, a dużymi kosztami i lokalnymi uwarunkowaniami przyrodniczymi i ekonomicznymi w obszarach wiejskich

Całkowita powierzchnia użytkowa budynków niemieszkalnych w 2021 roku wynosiła 920 938 m kw., a ich kubatura łącznie – blisko 6,1 mln metrów sześciennych . Na podstawie danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego w 2021 roku w Małopolsce zanotowano 9315 obiektów budowlanych innych niż mieszkaniowe, które otrzymały pozwolenie na budowę. Warto zauważyć, że województwo małopolskie znajduje się na drugim miejscu po województwie mazowieckim pod względem powierzchni użytkowych budynków biurowych oraz budynków handlowo-usługowych – odpowiednio 126 tys. m kw.  oraz 199 tys. m kw., co stanowi odpowiednio 12,9 proc.  oraz 10,4 proc.  całej powierzchni użytkowej powstałej w tym roku w Polsce.

Czytaj też Sądeckie kobiety na niechlubnym podium. O co tutaj chodzi? 

Jeśli chodzi o kubaturę budynków biurowych i handlowo-usługowych w 2021 roku, to Małopolska uplasowała się również na 2. miejscu po województwie mazowieckim – odpowiednio z wartościami 628 tys. m sześciennych i 1,19 mln m sześciennych. Kubatura budynków biurowych w województwie mazowieckim wyniosła 2,1 mln metrów sześciennych , co pokazuje, iż w tej dziedzinie przoduje Warszawa, gdyż to głównie tam lokalizowane są tego typu obiekty. ([email protected]) fot.pixaby







Dziękujemy za przesłanie błędu