Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
04/12/2023 - 05:55

To już pewne: co najmniej 30-procentowa podwyżka dla nauczycieli już od stycznia 2024 r.

Podwyżki dla nauczycieli gwarantuje nowe większość sejmowa. Nie ma jeszcze projektu ustawy, choć uchwalono już ustawę o zakazie handlu w Wigilię i dofinansowaniu in vitro, a nad kilkoma innymi ustawami rozpoczęto prace w komisjach sejmowych. Z ustawą o podwyżkach dla nauczycieli sprawa jest bardziej skomplikowana – tu potrzebny jest projekt rządowy i to powiązany z projektem budżetu. A na nowy rząd trzeba czekać.

Wszystko to komplikacje konstytucyjno-polityczne. Prezydent reprezentujący interesy partii politycznej, która wygrała wybory, ale nie ma większości w Sejmie ani szans na nią, wydłużył zgodnie z literą prawa, ale wbrew rzeczywistości sformowanie skutecznego nowego rządu o blisko półtora miesiąca.

Podwyżki dla nauczycieli: 30 procent i na pewno od 1 stycznia

Nowy rząd, gdy tylko powstanie w połowie grudnia natychmiast zajmie się budżetem i zgłosi projekty ustaw: o nowym budżecie 2024 i okołobudżetową. W pierwszej zagwarantuje dodatkowe pieniądze na wynagrodzenia dla nauczycieli, a w drugiej zapisze, że podwyżki płac dla nauczycieli będą od 1 stycznia 2024 r.

Jak w rozmowie z dziennikarzem Portalu Samorządowego zapowiada Krystyna Szumilas, przewodnicząca Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, będą to podwyżki co najmniej 30-procentowe dla każdego nauczyciela.

Inna możliwość to skierowanie do prac komisji obywatelskiego projektu ustawy o podwyżkach dla nauczycieli, ale on też musi mieć oparcie o budżet 2024 roku. Obywatelski projekt ustawy o podwyżkach dla nauczycieli właśnie 30-procentowe podwyżki też gwarantuje.

30 procent podwyżki to brutto od 1 107 zł do 1 365 zł dla nauczycieli

Z wyliczeń Koalicji Obywatelskiej, która w przypadku wygranej w wyborach zapowiadała 30-procentowe podwyżki dla nauczycieli wynika, iż wyniosą one brutto od 1 107 zł do 1 265 zł.

Z kolei obywatelski projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela przyjęty do pracy przez nowy Sejm przewiduje, że nauczyciel dyplomowany będzie zarabiał 7 195 zł – brutto wynagrodzenia zasadniczego. Do tego dojdą, dając pełny obraz płący dodatki i wynagrodzenie za godziny ponad pensum, nagrody i odprawa, mogące wynosić nawet 55 wynagrodzenia zasadniczego. To oznacza górną granicę widełek w wysokości 11 152 zł brutto.

To efekt zrównania w projekcie ustawy wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.   ([email protected]) fot. geralt/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu