Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 maja. Imieniny: Dionizego, Nadziei, Zofii
06/10/2022 - 08:05

Internetowi influencerzy na celowniku. Wielkie porządki w biznesie z prawem na bakier

Ich profile w mediach społecznościowych obserwują miliony internautów. Najsłynniejsi polscy influencerzy, robią na tym biznes. Ich rozpoznawalność przyciąga firmy, które w zamian za okrągłą sumkę promują swoje produkty. Te interesy trafiły pod lupę Urzędu Ochrony i Konkurencji Konsumentów, który badał czy nie dochodzi do łamania przepisów dotyczących kryptoreklamy, za co grożą idące w miliony kary. Co z tego wyszło?

Popularny youtuber zachęcający do korzystania z gry na telefon, blogerka zachwalająca firmę sprzedającą samochody, instagramerka promująca w swoich wpisach napój - tak kooperują ze znanymi markami najbardziej  wzięci influencerzy.

Na jakich zasadach się to odbywa i czy tego rodzaju treści na portalach społecznościowych są wyraźnie oznaczane jako reklamowe lub sponsorowane? Rok temu związki internetowych influencerów z markami trafiły pod lupę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.Teraz urząd opublikował zbiór rekomendacji w tej sprawie.

czytaj też Będzie jedna wersja ładowarki do wszystkich urządzeń elektronicznych.To już pewne

- To dokument, na który czekali nie tylko sami influencerzy, reklamodawcy i agencje PR, ale również konsumenci – tłumaczy prezes Urzędu Tomasz Chróstny. - Ma  pomóc internetowym twórcom prawidłowo oznaczać treści komercyjne.

Rekomendacje zawierają zasady oddzielania reklamy od opinii użytkownika, poprawnego oznaczenia współpracy reklamowej (łącznie ze zbiorem polecanych hasztagów), zasady autopromocji, pokazywania prezentów (tzw. press packów, paczek PR), sposób zawarcia umowy między influencerem a reklamodawcą. Ponadto urząd wskazał na kategorie specjalne oraz zakazane reklamowych w social mediach produktów i usług oraz przypomniał konsekwencje prawne za kryptoreklamę.

Dokument to wynik kilku miesięcy konsultacji ze Związkiem Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska, Stowarzyszeniem Komunikacji Marketingowej SAR oraz Radą Reklamy.

- Jako organizacja branżowa zawsze popieramy samoregulacje, bo to najlepsza forma porządkowania rynku, co wiemy z doświadczenia -  mówi Włodzimierz Schmidt, prezes zarządu IAB Polska. - Szczególnie ważne jest to w przypadku tak dynamicznie zmieniającej się branży, jaką jest reklama i influencer marketing. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że głos rynku nie tylko został wysłuchany, ale i miał realny wpływ na kształt Rekomendacji – dzięki temu w przejrzysty sposób adresują one rzeczywiste potrzeby zarówno rynku, jaki i UOKiK. Kolejnym krokiem pozostaje odpowiednia ewaluacja ich stosowania ze strony branży i Regulatora – dodaje Schmidt.

czytaj też Jest afera. Czy jemy skażone drobiowe mięso i wędliny?

W pracach uczestniczyli także specjalizujący się w prawie prasowym przedstawiciele środowisk akademickich Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, którzy zwrócili uwagę na poruszane w rekomendacjach kategorie specjalne, takie jak na przykład  suplementy diety lub zakazane, na przykład alkohol. W dyskusji na temat sposobów oznaczania prezentów, zaproszeń czy linków afiliacyjnych nie zabrakło także samych twórców, którzy włączyli się w pierwsze konsultacje prowadzone przez Urząd.

-  Nieprawidłowe oznakowanie treści na portalach społecznościowych jeszcze kilka miesięcy temu stanowiło powszechną praktykę. Dlatego tym bardziej doceniamy wysiłek tych uczestników rynku, którzy po pierwszych naszych działaniach zaczęli poprawnie oznaczać treści. Rekomendacje mają wspierać rynek w dostosowaniu się do obowiązków informacyjnych oraz wypracowaniu wysokiej jakości najlepszych praktyk w tym zakresie – wskazuje Chrósny.  

czytaj też Będzie zmiana w liczeniu emerytur w przyszłym roku. Wszystko przez inflację

- To oczywiście nie koniec naszych działań w branży marketingu internetowego. Kontynuujemy monitoring oraz weryfikację w jaki sposób twórcy, agencje i reklamodawcy dostosowują swoje praktyki tak do obowiązujących od dawna przepisów prawa, jak i naszych rekomendacji. Stworzyliśmy też specjalną podstronę, która będzie agregować podejmowane przez nas działania w tym obszarze – podsumowuje prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. ([email protected]) fot. unsplash.







Dziękujemy za przesłanie błędu