Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 3 grudnia. Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery
05/10/2022 - 11:05

Będzie jedna wersja ładowarki do wszystkich urządzeń elektronicznych.To już pewne

Wreszcie pozbędziemy się dziesiątek niepotrzebnych ładowarek z naszych szuflad. Za dwa lata w Unii Europejskiej będzie jedna, uniwersalna ładowarka do małych i średnich przenośnych urządzeń elektronicznych. Wszystkie smartfony, tablety i aparaty fotograficzne sprzedawane w krajach Wspólnoty będą musiały być wyposażone w port USB typu C. Od wiosny 2026 roku obowiązek ten obejmie także laptopy. Parlament Europejski już z zatwierdził unijne przepisy w tej sprawie.

czytaj też Jest afera. Czy jemy skażone drobiowe mięso i wędliny?

Jedna wersja ładowarki w całej Unii Europejskiej

Wynegocjowanie tych zmian zajęło Brukseli ponad dziesięć lat. Jak to będzie po nowemu?  

USB typu C stanie się wspólnym portem ładowania dla wszystkich telefonów komórkowych, tabletów i aparatów fotograficznych w całej Unii Europejskiej.

- W końcu osiągnęliśmy cel jakim jest ułatwienie życia konsumentom i rozwiązanie dobre dla środowiska – cytuje wypowiedź europoseł Róży Thun  serwis polskieradio24.pl.

Pozbywamy się dziesiątek niepotrzebnych ładowarek z naszych szuflad!  Zmierzamy w kierunku ograniczenia tysięcy ton elektrośmieci! – napisała na Twitterze.

Unijne przepisy zakładają też, że kupujący będą mogli wybrać czy nowe urządzenie kupują z ładowarką, czy bez niej. Producenci smartfonów na dostosowanie się do nowych przepisów mają czas do jesieni 2024 r. Od wiosny 2026 r. obowiązek ten obejmie także laptopy.

Apple musi zmienić złącza w Unii

Przez ostatnie lata producenci urządzeń mobilnych starali się najpierw dobrowolnie ujednolicić standardy i z ponad trzydziestu ładowarek na rynku obecnie są trzy rodzaje. Z tych ustaleń wyłamywał się amerykański Apple.  Teraz będzie musiał zmienić złącza w swoich urządzeniach przeznaczonych do sprzedaży w Europie –  komentuje zmiany polskieradio24.pl. Jak podaje serwis, uzgodnienia przewidują też zharmonizowanie szybkości ładowania.

czytaj też Będą nowe przystanki kolejowe w Nowym Sączu. Z osiedla do centrum miasta pociągiem 

- Te nowe obowiązki doprowadzą do większego ponownego wykorzystania ładowarek i pomogą konsumentom zaoszczędzić do 250 mln euro rocznie na niepotrzebnych zakupach ładowarek. Szacuje się, że wyrzucone i nieużywane ładowarki stanowią około 11 tys. ton e-odpadów rocznie - napisano w komunikacie  Parlamentu Europejskiego. ([email protected])Dziękujemy za przesłanie błędu