Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
17/04/2019 - 16:40

Ceny paliw przed świętami idą w górę. Skąd przyszła ta drożyzna

Nie tylko zakupy przed Świętami Wielkanocnymi drenują nasze portfele. Kierowców po kieszeni trzepną też ceny paliw. W tym tygodniu mogą zdrożeć nawet o 5-10 groszy na litrze.

Paliwo, podobnie jak sama ropa naftowa, drożeje już od siedmiu tygodni. - W minionym tygodniu średnia krajowa cena benzyny Pb95 wzrosła 6 gr na litrze do 5,12 zł za litr. W sumie od końca lutego ceny benzyny wzrosły już 45 groszy na litrze - przytacza opinię analityków BM Reflex money.pl. W skali tygodnia hurtowa cena Pb95 wzrosła o 12 groszy za litr, a olej napędowy podrożał średnio o 8,5 gr.

- Aktualnie benzyna Pb95 na krajowych stacjach jest średnio o 6 gr na litrze tańsza niż olej napędowy, za który, póki co płacimy średnio 5,18 zł za litr - piszą w komunikacie analitycy BM Reflex.

Kierowcy, także ci w Nowym Sączu, narzekają i płacą. Ile? Widać po paragonach.

czytaj też Diesel droższy od benzyny. Są tacy, co sprzedają taniej w Nowym Sączu

- Wszystkiemu winny jest wzrost cen ropy naftowej na światowym rynku.  To - co oczywiste - odbija się na detalicznej sprzedaży w Polsce – mówi Jacek Pietryga, właściciel jednej z sądeckich stacji benzynowych.

Jakie ceny są dziś u pana? – pytamy. - Diesel jest po 5, 27 zł za litr, benzyna bezołowiowa 5,17 złotych, autogaz po 2,27 złotych za litr – odpowiada przedsiębiorca i dodaje, że w tej chwili ceny paliw na lokalnym rynku są wyrównane.

- Nie ma różnicy na przykład między Nowym Sączem a Brzeskiem – dodaje Pietryga – i mówi, że nie ma dobrych wiadomości. Ceny jeszcze pójdą w górę. 

Przyszły tydzień może przynieść podwyżki o 5-10 groszy za litr paliwa – przewidują analitycy.

Jeszcze pół roku temu, kierowcy którzy tankowali do baków ropę, finansowo wychodzili na tym lepiej niż właściciele aut na benzynę, teraz już się przyzwyczaili  do cen powyżej 5 złotych. W mijającym tygodniu, pierwszy raz od listopada ubiegłego roku ten poziom przekroczyła też średnia cena 95-oktanowej benzyny - po sześciogroszowym wzroście jej średnia cena znalazła się na poziomie 5,04 zł za litr - oceniają analitycy e-petrol.

Według prognoz, średnia detaliczna cena Pb95 wyniesie od 5,03 zł do 5,16 zł za litr, oleju napędowego od 5,12 do 5,23 zł za litr, natomiast autogazu od 2,15 do 2,22 złotych.

[email protected] fot. JmDziękujemy za przesłanie błędu