Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 29 stycznia. Imieniny: Franciszka, Konstancji, Salomei
30/11/2022 - 13:05

Utonął w tłumie ludzi. Kolejny strzał w dziesiątkę Zygmunta Berdychowskiego [WIDEO]

Forum Ekonomiczne, Europejski Kongres Samorządów… te gigantyczne konferencje organizowane przez Zygmunta Berdychowskiego i Instytut Studiów Wschodnich, gromadzą po blisko pięć tysięcy uczestników. Teraz Berdychowski wystartował z nowym, bardziej kameralnym przedsięwzięciem, z Forum Gospodarczym, którego gospodarzem stał się Tarnów. To był strzał w dziesiątkę. Tłumy wypełniały kuluary i sale, gdzie odbywały się debaty.

Przeniósł pan Forum Ekonomiczne z Krynicy na Dolny Śląsk, Europejski Kongres Samorządów z Krakowa do Mikołajek, teraz wrócił pan z powrotem do Małopolski. Nowe przedsięwzięcie, czyli Forum Gospodarcze ulokował pan w Tarnowie.  To taki come back?
Trochę tak.  Ludzie, którzy są współgospodarzami Forum w Tarnowie uznali, że warto z nami współpracować i dla przygotowywanych przez Instytut Studiów Wschodnich konferencji stworzyć dobre warunki i odpowiednią infrastrukturę. Trzeba też pamiętać o tym, że liczący  blisko pięćdziesiąt osób zespól w Warszawie, który pracuje przy organizacji gigantycznych kongresów, w czasie naturalnych pauz między tymi wydarzeniami, musi budować swoją pozycję i kompetencje.  Lepiej tego zrobić nie można, jak właśnie podczas przygotowania  takich konferencji jak ta w Tarnowie.  

W porównaniu z Forum Ekonomicznym, Forum Gospodarcze jest konferencją kameralną, na pół tysiąca osób, z akcentem położonym na samorządy. Jednak pełne kuluary i sale podczas licznych debat dowiodły, że to kolejne pana przedsięwzięcie ma ogromny potencjał.
-Rzeczywiście tak jest i to z dwóch powodów. Po pierwsze, nasi partnerzy uznali, że warto inwestować we współpracę z Forum Ekonomicznym, po drugie mamy doświadczenie, które pozwoliło na to, żeby w stosunkowo krótkim okresie czasu zaprosić bardzo atrakcyjnych gości,  którzy byli gospodarzami i uczestnikami debat. To między innymi redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” Bogusław Chrabota, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie Piotr Wachowiak, rektor Uniwersytet Rolniczego w Krakowie Sylwester Tabor, tacy przedsiębiorcy jak prezes Fakro Ryszard Florek czy  szef Newagu Zbigniew Konieczek. To najlepiej ilustruje zaufanie jakie mają do nas nasi partnerzy. Mówią, okay, przyjmujemy od was zaproszenie, bo organizujecir ciekawe wydarzenia.

Jak się sprawdził tarnowski samorząd jako partner biznesowy Forum Gospodarczego?
-Przede wszystkim miasto zaoferowało bardzo dobry obiekt, w którym można organizować dużą konferencję. Spotkaliśmy się przy tym się z wielką wyrozumiałością i otwartością. To było nastawienie typu: w czym możemy jeszcze pomóc, co możemy dla was zrobić, żeby konferencja się udała. Tarnów zaangażował się także od strony organizacyjnej, na przykład w transport gości, przerwy cateringowe dla uczestników forum,  my byliśmy odpowiedzialni tylko za zaproszenie gości i merytoryczne przygotowanie debat.

Forum Gospodarcze w Tarnowie jest okazją do tego, żeby po raz kolejny zadać pytanie, dlaczego tego rodzaju konferencje nie odbywają się w Nowym Sączu. Czy to brak dobrej woli ze strony miejskiego samorządu czy też brak odpowiedniej infrastruktury? Czy Forum Gospodarcze w Tarnowie rozrośnie się do rozmiarów Forum Ekonomicznego w Karpaczu?   Do jakiego kolejnego przedsięwzięcia szykuje się Instytut Studiów Wschodnich? Także na te i inne pytania w rozmowie  wideo odpowiada Zygmunt Berdychowski. ([email protected]) fot, wideo, jmDziękujemy za przesłanie błędu