Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 13 maja. Imieniny: Agnieszki, Magdaleny, Serwacego
21/10/2022 - 10:40

Ponad dwa kilometry niesamowitej jazdy pod ziemią! Tunel na zakopiance już gotowy [WIDEO][ZDJĘCIA]

Do jego wydrążenia trzeba było użyć nie tylko ciężkiego sprzętu, ale także blisko 180 ton materiałów wybuchowych. Do budowy użyto 190 tysięcy metrów sześciennych betonu i 48 tysięcy ton stali. Tak specjaliści budowali dwukomorowy tunel na Zakopiance, jeden z najdłuższych i najbardziej oczekiwanych Polsce. To ponad dwa kilometry jazdy pod ziemią. Już niedługo pojadą tamtędy kierowcy.

Ile jest tuneli w Polsce?  

Ciągle niewiele. Najdłuższy podziemny przejazd to tunel pod Ursynowem, który liczy sobie 2335 m długości. Oprócz niego  mamy jeszcze  pięć konstrukcji o długości powyżej 500 metrów. Teraz będziemy mieć jeszcze jeden i to w Małopolsce, na zakopiance, który jest już gotowy.  

Kiedy pojadą tamtędy pierwsi kierowcy? Mówi się o połowie listopada. Zanim tunel zostanie otwarty, trzeba jeszcze przeprowadzić ćwiczenia ewakuacyjne, próby systemów bezpieczeństwa oraz ostatnie odbiory.

Jak wyjaśnia Tomasz Pałasiński, dyrektor  krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, strażacy przeprowadzają teraz wizje lokalne. Konieczne są jeszcze próby dymowe i ćwiczenia w ewakuacji, czyli symulowany pożar w tunelu. Jak podkreśla Pałasiński, potrzebna jest  stuprocentowa pewność, że zadziałają wszystkie systemy.

czytaj też Z ziemi wyrastają mosty, wiadukty i trzy tunele. Inwestycja gigant niedaleko Sącza [WIDEO][ZDJĘCIA]  

Tony materiałów wybuchowych, betonu i stali

Do  wydrążenia tunelu w górze Luboń Mały na odcinku Naprawa - Skomielna trzeba było użyć nie tylko ciężkiego sprzętu, ale także blisko sto osiemdziesiąt  ton materiałów wybuchowych. Do jego budowy użyto sto dziewięćdziesiąt  tysięcy metrów sześciennych betonu i czterdzieści osiem  tysięcy ton stali. Ten podziemny przejazd ma ponad dwa kilometry długości.  

W środku tunelu jest ponad trzy tysiące lamp, blisko osiemdziesiąt  wentylatorów strumieniowych,  dwadzieścia wentylatorów kurtyny powietrznej i cztery wentylatory napowietrzające – mówi Iwona Mikrut z biura prasowego Generalnej Dyrekcji. - W przejściach pomiędzy tunelami zainstalowano jedenaście  kompletów układów różnicujących ciśnienie. W obydwu komorach tunelu  są też kamery monitoringu wizyjnego i ponad sto siedemdziesiąt  głośników, z których w razie konieczności będzie słychać ostrzeżenia i polecenia. Zapewniona jest łączność alarmowa i system ostrzegania pożarowego, czujniki dymu oraz czujniki ciepła.

czytaj też No nie! I znowu zbierają się czarne chmury nad największą sądecką kolejową inwestycją

Ostanie dopinanie guzika w tunelu na zakopiance

Są już oznakowania poziome wewnątrz lewej nitki, teraz są wykonywane w prawej. Montowane jest też oznakowanie pionowe poza tunelem, na dojazdach. Rozpoczęły się prace związane z oblicowaniem muru oporowego przed portalem południowym – dodaje Mikrut.

Nawierzchnia na dojazdach do portali tunelu jest gotowa. Budowlańcy prowadza jeszcze ostatnie jeszcze prace w pasach rozdziału jezdni i drogach serwisowych obsługujących tereny przyległe do trasy ekspresowej.

czytaj też Jak to możliwe? Sprzedają tani węgiel bez kolejek, po 300-400 złotych za tonę

Budowa tunelu na zakopiance zaczęła się  wiosną pięć lat temu. To ostatni element nowej na odcinku Lubień-Rabka.

Tak wyglądało drążenie  tunelu na zakopiance? Zobacz niesamowite zdjęcia na następnej stronie. Kliknij TUTAJ







Dziękujemy za przesłanie błędu