Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 maja. Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty
26/10/2012 - 10:09

Zapominana perła Rożnowa: Posprzątają beluardę

- Perełka o takich walorach zasługuje na lepsze traktowanie - mówią organizatorzy akcji sprzątania rożnowskiej beluardy. XVI-wieczny zabytek tonie w śmieciach.


Jedna  z pierwszych w Polsce warowni o nowożytnej fortyfikacji obronnej znajduje się w Rożnowie. Beluarda, perełka małopolskiej architektury, tonie w śmieciach. Członkowie Stowarzyszenia "Wczoraj, Dziś i Jutro" chcą dać dobry przykład lokalnej społeczności i posprzątać zabytek. 
   - Planując wyjazd z kolejną wycieczką wokół Jeziora Rożnowskiego wyobraziłem sobie sytuację, kiedy wchodzę na teren beluardy i znowu muszę tłumaczyć uczestnikom wycieczki, że miejsce to jest tak bardzo zaniedbane, zaśmiecone i że coś z tym trzeba zrobić. W tym momencie zrodził się pomysł wysprzątania beluardy. Perełka o takich walorach zasługuje na lepsze potraktowanie - mówi Piotr Firlej,przewodnik beskidzki, członek Stowarzyszenia „Wczoraj, Dziś, Jutro."
Akcję sprzątania beluardy wspiera również urząd gminy Gródek nad Dunajcem. Samorządowcy przekazali niezbędny sprzęt i zapewnili wywóz śmieci po zakończeniu zbiórki. Członkowie stowarzyszenie „Wczoraj, dziś i jutro” zachęcają wszystkich mieszkańców Rożnowa i okolic do wspólnego posprzątania zabytku. Początek akcji jutro o godz.9.

Warto wiedzieć:
Beluarda to budynek wzniesiony na planie pięcioboku o trzydziestometrowej osi. Ściany z ciosanego kamienia mają 3 metry grubości. Całośćpokryta jest kamienną kopułą. Po zewnętrznej stronie na jednym z naroży wyrzeźbiono brodatego mężczyznę trzymającego odciętą głowę Turka. Na drugim narożu widnieje herb fundatora budowli. Beluard to tylko część całego bastionu.Jan Amor Tarnowski – projektant i budowniczy – niestety nie dokończył swojego dzieła. Pozostał beluard, budynek bramny z piękną bramą wjazdową, kilka innych pomieszczeń (w tym lochy). Podobno od twierdzy w stronę Dunajca prowadził tajemny tunel. Po śmierci Tarnowskigo w beluardzie mieściły się: ludwisarnia, zbór ariański a wreszcie gorzelnia. Do dziś pozostał beluard wspaniałą pamiątka i dowodem świetności rożnowskiego dworu.



ED
Źródło: jeziororoznowskie.pl, własne









Dziękujemy za przesłanie błędu