Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 kwietnia. Imieniny: Benedykta, Izodory, Wacławy
27/12/2019 - 05:40

Zaglądamy do oświadczenia majątkowego prezydenta Handzla i jego zastępców

Nowy rok 2020 dosłownie za kilka dni. Przyjdzie czas na podsumowanie kończącego się właśnie roku. Czego dowiemy się z oświadczenia majątkowego prezydenta Ludomira Handzla oraz jego dwójki zastępców – Artura Bochenka i Magdaleny Majki? Niebawem się to okaże.

Dzisiaj zaglądamy do oświadczeń majątkowych nowych władz miasta za 2018 rok. Czy będą one różniły się znacząco, od tych, które złożą za 2019 rok. Zobaczymy.

Prezydent Ludomir Handzel jest gospodarzem miasta, który z dotychczasowych prezydentów Nowego Sącza zarabia najmniej. Miesięcznie jest to kwota ponad 5 tys. złotych (brutto). Na nią składa się 3. 800 złotych (brutto) wynagrodzenia zasadniczego i uchwalone dla prezydenta dodatki. Z propozycją takiego wynagrodzenia wystąpili radni Koalicji Nowosądeckiej, która forsowała tego kandydata na prezydenta. I ta propozycja została przyjęta przez Radę Miasta.

Z oświadczenia majątkowego – rocznego złożonego przez prezydenta Ludomira Handzla wynika, że w 2018 roku prezydent zgromadził wspólnie z żoną (współwłasność małżeńska) około 523 tysiące złotych oszczędności.

Wykazał również, że razem z żoną posiada 287 funtów, 1502 dolary amerykańskie, 47,3 euro oraz 70 forintów.

Czytaj także: Nowy Sącz: zaglądamy do oświadczeń majątkowych sądeckich radnych

Prezydent Handzel posiada też polisę na życie wartą prawie 28 tysięcy złotych. Jego własnością jest dom o powierzchni 272 m. kw. o wartości 800 tys. złotych. Jest też współwłaścicielem wspólnie z żoną (współwłasność małżeńska) domu o powierzchni 115 m. kw. o wartości 330 tys. złotych. Posiada trzy mieszkania o łącznej wartości 590 tysięcy złotych.

Ma także inne nieruchomości, między innymi kilka działek. Na niektórych stoją domy.  Łączna wartość wspomnianych nieruchomości to ponad 1,1 mln. złotych. Niektóre z nich są współwłasnością małżeńską, a niektóre to współwłasność z osobami trzecimi.

W 2018 roku prezydent Handzel posiadał udziały w jednej ze spółek handlowych i razem z żoną – 366 akcji w innej spółce handlowej będącej w upadłości likwidacyjnej.

Prezydent Ludomir Handzel wykazał także w swoim oświadczeniu majątkowym za 2018 rok, że był prezesem Zarządu (od 8 września 2016 do 21 listopada 2018 r.) jednej ze spółek, a drugiej – wiceprezesem (od 13 lipca 2011 do 21 listopada 2018 r.) i z tego tytułu osiągnął dochód w wysokości ponad 38 tys. złotych (współwłasność małżeńska). W oświadczeniu rocznym za 2018 wykazał, że jest także członkiem Rady Nadzorczej Grodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej (od 13 września 2016 r.) i z tego tytułu osiągnął dochód 6 300 złotych (współwłasność małżeńska).

Prezydent Handzel w rubryce: inne dochody osiągane z tytułu zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej lub zajęć podał kilka kwot. Między innymi w ramach umowy o pracę zarobił w 2018 roku - 153 375,63 zł. (w tej kwocie ujęte zostały dochody uzyskane w związku z piastowaniem funkcji prezesa i wiceprezesa w spółkach handlowych i członka rady Nadzorczej GSM). Niewielką część tej kwoty stanowiła pensja, jaką pobrał jako prezydent Nowego Sącza w Urzędzie Miasta. Z tytułu 500+ otrzymał 4,5 tys. złotych. Z najmu części nieruchomości, których jest właścicielem lub współwłaścicielem uzyskał dochód – ponad 13 tys. złotych, zaś za sprzedaż nieruchomości uzyskał 150 tys. złotych. Wszystkie te dochody stanowią współwłasność małżeńską. Otrzymał także darowiznę o wartości 50 tys. złotych od członka rodziny (I stopień pokrewieństwa), która stanowi własność prezydenta.

W oświadczeniu majątkowym prezydent Handzel jako składnik mienia ruchomego wymienia Skodę 110L z 1973 roku. Jest ona jego własnością. Na co dzień jednak porusza się Suzuki SX4 Cross.  

- Nie jestem właścicielem samochodu, którym obecnie jeżdżę – powiedział portalowi Sądeczanin.info prezydent Handzel. – Wynajmuję go komercyjnie, płacąc co miesiąc za jego użytkowanie.

W swoim posiadaniu ma również dwa zegarki o wartości powyżej 10 tys. zł.Dziękujemy za przesłanie błędu